Ostrov Sal v kráteri sopky ukrýva atrakciu. Alternatívu Mŕtveho mora

0
4400

Celé roky si viažeme Mŕtve more ako miesto, v ktorom pre vysokú mineralizáciu neexistuje život a pre obzvlášť neobyčajné zážitky je tiež atrakciou pre milovníkov vody. Nadnášanie a možnosť čítať neponorený vo vode pokojne aj suché noviny skrátka nepatrí medzi bežné zážitky z kúpania. Bolo by však chybou myslieť si, že tieto výnimočnosti patria len Mŕtvemu moru. Na kapverdskom ostrove Sal si môžete užiť takmer identickú zábavu v oveľa menej hlbokom, ale za to rovnako zábavnom mieste. Možno dokonca o niečo zaujímavejšom a istejšom než na Arabskom polostrove. Na Sale totiž ak chcete zažiť niečo podobné, musíte navštíviť starý kráter vyhasnutej sopky. A už to je zážitkom.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Stará sopka zdrojom soli
Soľ sa tu ťaží už dve storočia. V minulosti to bolo v oveľa väčšej miere ako dnes. Vyvážali ju vo veľkom do Brazílie, ktorá bola rovnako ako Kapverdy, portugalskou kolóniou. Vlastne Kapverdy sú v strede cesty medzi Portugalskom a Brazíliou a okrem toho, že boli ostrovy zastávkou pre doplnenie zásob, vyvážala sa odtiaľto kvalitná soľ, čo prestalo po zavedení cla. Aj dnes však pomaly funguje ťažba, keďže dno krátera je na rovnakej úrovní ako okolitý Atlantický oceán. Že ste sa ocitli v sopke si ani nemusíte uvedomiť,. Obrovský kráter totiž pôsobí skôr dojmom okrúhleho hrebeňa nezvyčajnej hory. Dnu sa však dostávate vyrezaným otvorom v stene kráteru v pomerne mäkkom tufe. Voda podzemím preniká neustále dnu a po vyparení sa soľ koncentruje v nádržiach. Dve z nich sú prístupné aj turistom.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Jedna z atrakcií pre turistov
Ostrov Sal oplýva skôr geologickými zaujímavosťami. Mestečko Pedra de Lume v blízkosti krátera a ťažiska soli, ktorému hovoria Salinas, je jednou z takýchto ostrovných zaujímavostí. Pre turistov je vstupné 5 EUR. Je však súčasťou každého okruhu po ostrove, ktorý je súčasťou azda ponuky každej cestovnej kancelárie slovenských, či českých turistov. Odložte si akurát 1 € na sprchu, ktorá je v priľahlej reštaurácií k dispozícií. O dôležitosti sprchy určite nepochybujú všetci tí, čo poznajú účinky vysokomineralizovanej vody. Soľ na pokožke kryštalizuje pomerne rýchlo, vlastne ihneď po vysušení.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Neobyčajné kúpanie
Nuž a prečo ide o zaujímavosť? Čo je tak zaujímavé na slaných jazierkach? Zážitkom je kúpanie v jazierkach, kde je príjemne teplá voda. Sadnúť si na dno, napriek tomu, že hĺbka je veľmi malá, je nemožné. Voda ihneď vznesie nohy do hora a tak je relatívne dokonca nemožné sa v tejto vode utopiť. Práve vysoký obsah minerálov spôsobuje nadnášanie tak, ako v Mŕtvom mori.

Kapverdské ostrovy, Sal a Salinas sopka

Čítate noviny, hráte si pred ostatnými na tablete provokatívne Angry Birds, alebo sa len oddávate neobyčajnej polohe a pohybom. Len pozor na oči. Ak bežná slaná morská voda štípe, tu si pripočítajte aspoň 10 násobok účinku.

Sopka Salinas a kúpanie na ostrove Sal, Cabo Verde

Ostrov Kapverdy sme navštívili už niekoľko krát. Práva na použitý materiál sú samozrejme vyhradené aj v prípade neuvedenia tejto informácie.
Fotografie boli vyhotovené v spolupráci s partnerom Megafoto.sk.
Viac informácií o ostrove možno nájsť aj na najväčších stránkach o ostrove Sal na Slovensku.