Navštívili sme rakúske soľné kúpalisko Ybbstaler Solebad v mestečku Göstling

12
5365

V mestečku Göstling an der Ybbs v regióne Dolné Rakúsko Slováci pri ceste na alpské lyžiarske svahy nájdu príjemný odpočinok vo vode a slanom bazéne v Ybbstaler Solebad. Jedno z najznámejších kúpalísk, ktoré v tomto regióne objavíte, sa pýši slanou vodou, toboganom, a niekoľkými bazénmi. Úspech zariadenia je v tomto regióne neprehliadnuteľný. Veď svedčí o tom aj fakt, že zaparkovať tu nemusí byť počas dňa hneď samozrejmá vec a vo vnútri je naozaj rušno. Po poriadnej lyžovačke je však napríklad pre nás priam povinnosťou ponoriť sa do vody, o to viac, ak ide o horúcu vodu a aj rôzne iné bazény s inou teplotou.

YbbstalerSolebad, Geistling ©

Vodné atrakcie
To hlavné, čo zaujíma rodiny s deťmi, či lyžiarov, je to, čo kúpalisko ponúka. Hlavná miestnosť ponúka veľký bazén s príjemnou teplou vodou a ešte jeden podobne veľký sa nachádza už ako nevyvýšený vedľa neho. Okolie bazénov lemujú ležadlá. Pokiaľ nie je voľné ležadlo, veci je možné zavesiť na vešiaky. Z tejto miestnosti je vstup do sauny, a na konci je vstup do horúceho bazénu s prechodom von. Tam na návštevníkov čaká celoročne prístupný bazén s teplou slanou vodou. Zaujímavosťou je, že tento bazén má ešte svoju vlastnú atrakciu a to je divoká rieka – prúd vody, ktorý sa točí dookola a tak v prípade, ak máte priestor, môžete plávať celkom rýchlo. Zážitok je to, aj keď sa necháte unášať. Trochu pôsobí rušivo veľa detí, ktorá sa stavajú do stredu a skákajú medzi ľudí, špliechajú aj tých, čo si nechceli pôvodne namočiť vlasy, alebo len nechcú neustále zakrývať oči. To sú žiaľ deti a žiaľ odídu jedny, prídu druhí. Keď vynecháme toto miesto, všade nájdete relax vo vode. K večeru sa znižuje počet návštevníkov a z miesta sa stáva čoraz viac relaxačné miesto.

Ybbstaller Solebad, Göstling

Tobogan, ktorý je osamotene nad reštauráciu, je dostupný pri časti ako sú skrinky, sprchy a podobne. Má dobré spoje, krúti sa do ľavej strany celkovo dva krát nad sebou a dojazdová dráha je tvorená otvoreným rovným tunelom. Veľmi dobre je nastavený ukazovateľ voľnej dráhy, pretože sa rozsvieti na zeleno až keď predchádzajúci šmýkač naozaj dorazil do cieľa a nestojí niekde v dráhe zabrzdený a pod.

Ybbstaller Solebad, Göstling

Orientácia zariadenia je nepochybne pre rodiny s deťmi. Detský bazénik sa nachádza v hlavnej miestnosti a disponuje okrem vodnej plochy aj malou vodnou detskou šmýkľavkou. Všade panuje pomerne priateľská atmosféra a slušnosť. Skrinky síce ponúkajú dostatok miesta, no i tak si miestni nechávajú obuv aj mimo nej a keď to skúsite aj vy, vaša obuv vás bude čakať presne tam, kde ste si ju nechali. Očividne tak do zariadenia chodí málo cudzincov. Kiež by sme mali dôveru v ostatných ľudí aj u nás. Keď už sme pri skrinkách, kúpalisko používa systém, s ktorým sme sa ešte nestretli, no nejde o nič komplikované. Lístok, ktorým sa preukážete pri turnikete v čítačke sa vkladá do skrinky na určené miesto šípkou. Následne potom je možné skrinku zavrieť na kľúčik a ten si dať na ruku na spôsob hodiniek.

Ybbstaller Solebad, Goestling

Dispozície
Zariadenie disponuje krytým parkoviskom a vonkajším parkoviskom. Nič sa nedeje, ak zaparkujete na parkovacie miesta aj v meste a prídete pešo. Bezpečnosť v mestečku je na dobrej úrovni. Vo vnútri sa nachádzajú dve pokladne, čakanie minimálne (opakovane pozorované) a nie je problém s angličtinou. Česky ani slovensky pokladníčky nerozumejú. Obsluha je príjemná a ústretová, automaticky vysvetlí, pokiaľ má pocit, že návštevník niečomu nerozumie. Vo vnútri zariadenia sa nachádza reštaurácia hneď vedľa vyvýšeného bazénu, jesť tak môžete ihneď po vyjdení z bazénu. Ide o obsluhu, čiže po usadení ste obslúžení. Ceny sú pomerne vysoké, jedlo je ale chutné. Na výber je niekoľko polievok, rôzne jedlá z jedál, zeleniny, grilované, prípadne nanuky, cukrovinky, nápoje a podobne. V ponuke služieb sú aj masáže, bahenný zábal (12 EUR), wellness a fitness, organizované sú plávania pre bábätká, či vodná gymnastika a niekoľko podujatí spojených s vodou, alebo wellness.

Ybbstaller Solebad, Göstling

Poloha
Zariadenie stojí na severe celkovej plochy mestečka na ceste 31, ktorá sa napája na cestu 25. Z diaľnice A1 cez Scheibbs, Gaming ak postupujete na západ po ceste 25, určite nezabudnite odbočiť priamo v Goestlingu cez most. Potom je to už len pár desiatok metrov k zariadeniu bielej modernej budovy, z ktorej z druhej strany trčia dva modré tobogany.


Zväčšiť mapu

Ceny
Cena pre dospelú osobu na 4 hodiny je 11,50 EUR, prípadne so saunou 16 EUR. Denný vstup je 14,50 EUR alebo so saunou 19,50 EUR. Pre deti vo veku 6 až 15 rokov je 4 hodinový vstup do bazénov 7,50 EUR a so saunou 11 EUR. Pri celodennom vstupe je to 10 EUR za celý deň a so saunou 13,50. Deti do šesť rokov majú denný vstup 1,50 EUR a so saunou 5 EUR. Abendkarta, čiže večerná karta stojí na tri hodiny (po 17:00) 9,50 EUR a so saunou 14 EUR. Pre mládež 6,50 a so saunou 10 EUR. V zimnej sezóne (do apríla) majú otvorené od 09:00 do 22:00

Oficiálne stránky obsahujú českú verziu, ktorá však nie je spustená: ybbstaler-solebad.at

Comments are closed.