Konečné ceny zájazdov? Cestovky sa nebránia a ľudia to vítajú

0
2109

Oslovili sme ešte pred dva mesiacmi tri cestovné kancelárie s otázkou, či by súhlasili, ak by sa zákony zmenili a museli by zverejňovať ceny už aj s povinnými príplatkami a dodatočnými poplatkami (v Českej republike takáto zmena nastala pred dvoma rokmi). Od každej z nich sme získali totožnú odpoveď, že by takúto zmenu akceptovali a problém by to pre nich nebol, avšak bolo by nutné, aby boli zákony zavedené celoplošne, prípadne aby zákony sa tejto téme venovali dôsledne a nastavili správne podmienky aj spôsob pevnej ceny. Dnes je táto téma opäť aktuálna a my sme sa zas podujali zisťovať, čo by sa zmenilo k horšiemu a čo k lepšiemu.

Kompletné ceny zájazdov doteraz
V súčasnosti sa kompletné ceny neuvádzajú. Len výnimočne pri nejakých akciách a pri balíčkoch pre rodiny, či páry, sme sa mohli stretnúť s kompletnou cenou. Cestovky kompletné ceny nezverejňovali doteraz aj preto, že akékoľvek pokusy jednotlivcov by si vyžadovali mohutnú kampaň na informovanosť, že daný predajca zájazdov má ceny konečné, ak si to ľudia sami nevšimli. Jeden s kompletnými cenami by následne vyzeral medzi ostatnými ako drahý. Aj preto skrátka nikto nezačal otvorene predávať svoje zájazdy s kompletnými cenami.

Ak by boli nastavené kompletné ceny
Pri kompletných cenách by šlo o nesmierne uľahčenie výberu dovolenky pre samotných dovolenkárov. Aj pre samotných predajcov by išlo o veľké sprehľadnenie cien, pochopiteľne by sa uľahčilo aj celé ponúkanie zájazdov, nebolo by nutné toľko počítať a namáhať kalkulačky. Nadšení by boli istotne aj iní poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu.

Prečo to tak nie je odjakživa
Na to, aby sme pochopili, prečo sú vlastne poplatky osobitne, by sme museli trochu načrieť do sveta poskytovateľov dopravy, do služieb cestovných kancelárií. Dôvodov, prečo je poplatok osobitne je viacero. Nie každá cestovná kancelária má v čase prípravy ponuky a kontraktovania hotelov, nemá jasné aj ceny dopravy a naopak, tí, ktorí si dohodnú dopravu a dohodnú ceny ešte stále nemusia mať potvrdené hotely v zahraničí s konkrétnymi cenami. Ďalší problém a to je zásadný dôvod je fakt, že cena palív sa môže neustále meniť. To môže spôsobiť, že sa zmení absolútne celý katalóg, kompletne všetky materiály, čo závažne zvyšuje nákladovosť každej zmeny paliva. Koniec koncov však zmeny v spôsobe zverejňovania cien môžu pomôcť najmä v prehľadnosti. A každý detail, na ktorom cestovka prerobí pre nákladovosť nových informačných a cenníkových materiálov, novej tlače a hromadné prekalkulovanie cien, aj to všetko sa môže odraziť v cene zájazdu.