Jediný 7-hviezdičkový hotel na svete! Dovolenkový luxus zvaný Burj al Arab

0
12145

Impozantný hotel v tvare plachty, nachádzajúci sa južne od hlavného mesta Dubaja, je jediný sedemhviezdičkový hotel na svete a pobyt v ňom je nepochybne zážitkom na celý život. Nie je teda žiadny div, že sa tento hotel stal symbolom krajiny.

burj-al-arab-hotel - clanok

Jedinečná stavba

Hotel bol navrhnutý architektom Tomom Wrightom a konštrukcia inžinierom Rickom Gregorym z Kanady. Jeho rozmery sú skutočne veľkolepé: celková výška je 321 m a výška vstupnej haly činí neuveriteľných 112 m. Názov hotela v preklade znamená Veža Arabov. Stojí asi 20 km na juh od hlavného mesta, na umelom ostrove v Perzskom zálive. Hotel je s pevninou spojený mostom dlhým viac ako 200 m. Obyčajné izby v ňom neexistujú: na šesťdesiatich poschodiach hotela sa dajú prenajať výlučne iba apartmány. Zaujímavé sú už vstupné priestory hotela, a to nielen svojou veľkosťou, ale aj priam márnivým použitím drahých kovov. Celá vnútorná plocha je totiž obložená lístkovým zlatom a o exotickú kulisu sa okrem iného stará aj vodopád vysoký 20 m. Stavba hotela trvala päť rokov a jeho prevádzka sa začala v roku 1999.

Apartmány

Nielen vonkajší výzor je impozantný, ale takisto aj obytné priestory. Najmenší a najjednoduchší apartmán má 170 m2 a rozprestiera sa vždy na dvoch podlažiach. Najväčšie apartmány sú tzv. kráľovské apartmány s podlahovou plochou 780 m2. Všetky apartmány v hoteli má na starosti špeciálny butler a z každého okna je výhľad na more.

burj-al-arab-clanok

Vybavenie hotela

Hosť má vrátane super luxusného ubytovania v ponuke aj nezvyčajný rámcový program. V hoteli sa nachádzajú štyri bary a dve reštaurácie. Jedna reštaurácia je vo výške 200 m a vyčnieva z pôdorysu budovy. Druhá je postavená pod morskou hladinou. Jedni hladní hostia teda putujú výťahom do výšky 200 m, druhí sa iným výťahom zvezú do reštauračných priestorov, ktoré ponúkajú niečo ako jazdu v ponorke. Hotel je zaujímavý aj ponukou dopravy. Hostia majú k dispozícií osem áut značky Rolls-Royce a na 28. poschodí je vrtuľníková plošina, ktorú veľmi často využívajú na súkromné výlety. Hotel disponuje tiež štyrmi bazénmi, kúpeľmi, detským klubom, fitness centrom či pôsobivým vodným parkom. Cena za jednu noc v tomto legendárnom hoteli, ktorý je, mimochodom, zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, sa pohybuje od 200 – 8 200 eur. Túto jednu z najfotografovanejších stavieb sveta sa rozhodne oplatí minimálne vidieť na vlastné oči.