Jedinečný japonský zážitok zvaný Rjokan

0
4662

Úprimne povedané, nech cestujete kamkoľvek, hotel je jednoducho hotel a v princípe sú si všetky dosť podobné. Aj keď hotely v Japonsku sú čisté a veľmi pekné, turisti chcú vidieť či zažiť vždy čosi výnimočné a jedinečné. Jeden z takýchto nevšedných zážitkov sa nepochybne dá vychutnať v skutočne tradičnom japonskom ubytovaní, zvanom rjokan. Japonsko je posledné miesto v Ázii, kde sa takéto autentické hotely ešte nachádzajú. 

rjokan
Arima Onsen / Wikipedia CC by 2.5

Tradičné japonské hotely

Rjokany sú, jednoducho povedané, tradičné japonské hotely (zájazdové hostince). Spí sa v tradičnom štýle na rohožiach tatamifutonoch (ľahký japonský matrac) miesto postele. Väčšina rjokanov podáva bohaté japonské raňajky a ešte bohatšie večere.

Čo odlišuje rjokan aj od toho najlepšieho hotela sú služby a prístup personálu. V dobrom rjokane má každý hosť k dispozícii vlastnú chyžnú, ktorá sa stará o každú potrebu a prianie hosťa. Často sa zdá, že tieto dámy musia mať nejaký šiesty zmysel: okamžite, keď hosť doje chod večere, počuje zaklopanie na dvere a je servírovaný ďalší chod. Keď neskôr hosť opustí izbu čo i len na chvíľku v rámci večernej prechádzky, alebo si ide užiť horúce kúpele, nájde po návrate excelentne pripravenú izbu s futonom na spanie.

Rjokany na želanie

Mnoho rjokanov sa pýši tým, že podávajú kaiseki rjóri (japonská najvyššia kuchyňa), ktorá môže smelo konkurovať jedlám podávaným v najlepších reštauráciách. Nocľah v niektorom z týchto tzv. rjóri rjokan (rjokan zameraný na jedlo) je ako spať v trojhviezdičkovej reštaurácií s ubytovaním, kde máte k dispozícii svoju súkromnú jedáleň, ktorá sa potom na noc premení na spálňu.

Ďalším úžasným typom rjokanu je rjokanonsenom (rjokan, ktorého súčasťou sú súkromné termálne kúpele). Niektoré luxusnejšie rjokany majú dokonca izby s vlastnými kúpeľmi s výhľadom do záhrady. Bolo by, samozrejme, nezodpovedné tvrdiť, že tomuto popisu zodpovedajú všetky rjokany. Niektoré sú len jednoduché hotely s izbami v japonskom štýle, iné zase napríklad nepodávajú večere, ale všetky majú jedno spoločné: sú pohodlné, priateľské, uvoľnené. Jednoduchšie rjokany môžu byť na niektorých miestach aj lacnejšie než bežný hotel.

Je tiež dobré vedieť, že niektoré menšie a staršie rjokany často nemajú na izbách kúpeľne a niekde sú spoločné dokonca aj toalety. Dôležité je si všetky informácie podrobne overiť ešte pri rezervácii.

rjokan breakfast
Michael Maggs / Wikipedia CC BY-SA 3.0

Architektúra

Špičkový rjokan je tým pravým chrámom relaxácie. Už sama architektúra spoluvytvára jeho atmosféru: rjokany sa stavajú podľa princípov tradičnej japonskej architektúry, kde je celá budova organickou štruktúrou postavenou z prírodných materiálov ako drevo, hlina, papier, bambus a kameň. Dobrý rjokan je jednoducho prirodzeným pokračovaním prírody navôkol. A sama príroda vstupuje do rjokanu vo forme japonskej záhrady, ktorú možno obdivovať priamo z izby či dokonca z kúpeľne.

rjokan
Wikipedia CC by 2.5

Zaujímavosti o rjokane

Topánky sa vyzúvajú ešte predtým, než hosť vstúpi na rohože tatami či drevenú podlahu. Miesto na vyzutie sa pozná podľa vyvýšeného stupňa a papúč pripravených na prezutie. Pri kúpaní v spoločných kúpeľoch je zas dôležité sa najprv poriadne umyť mydlom a zmyť ho z tela. Batožina v hoteli sa nesmie ukladať na tokonomu (Japonci veria, že ide o posvätný výklenok) v izbe, ktorý môže pripomínať odkladaciu policu. Poznať ho podľa toho, že v ňom visí kaligrafia či obraz a na polici je drobný ozdobný predmet alebo veľká kvetinová ikebana. K najdôležitejším pravidlám správania sa v rjokane je nosenie jukata (ľahké bavlnené kimono). Nosí sa vo všetkých priestoroch rjokanu a často aj v jeho blízkom okolí (v onsenových mestečkách ako napríklad Kinosaki chodia hostia z rjokanu do okolitých kúpeľov bežne v jukatách).

Noc či deň v rjokane, v tradičnom japonskom hoteli, nie sú určite bežné, ako je to v hoteloch západného typu. V Japonsku sa nachádza viac ako 80 000 rjokanov, stačí si len vybrať. Medzi najznámejšie a najlepšie japonské rjokany patria Tawaraja, Hiiragija, Kajótei či Nišimuraja Honkan.