Ázia je Európe na míle vzdialená. Prečítajte si čo oni majú a my nie

0
3156

Hoci sa rozdiely medzi krajinami a kontinentmi neustále zmenšujú priamoúmerne s väčšou globalizáciou, hoci Ázia a Európa ležia na tom istom svetadiele, rozdiely sú niekedy veľmi výrazné a badateľné. Na čo sa teda máte ako cestovateľ pripraviť?

Ceny

Vo väčšine ázijských krajín zažijete príjemné prekvapenie, teda nie tak vy ako vaša peňaženka. Ceny sú pre Európana veľmi priaznivé a v niektorých oblastiach až prekvapivo nízke. Ubytovanie, jedlo, služby, oblečenie… na to vám postačí pár eur. Nevýhodou však je vykorisťovanie chudobných ľudí, ktorí idú mnohokrát pod cenu len preto, aby dostali za službu aspoň niečo. Ale vo všeobecnosti je dovolenka najmä v juhovýchodnej Ázii finančne priaznivá.

azia vs europa clanok

Kuchyňa

Čínske bistrá s jemným Kung-pao sú niečím úplne iným ako ozajstné ázijské bistrá, ktoré nájdete na rušných uliciach alebo na loďkách plaviacich sa po kanáloch. V Európe sú tieto podniky viac „miernejšie“, prispôsobené našim chutiam, hygienickým návykom a zvyklostiam. Napríklad klasická polievka Pho sa na Slovensku podáva s poctivo uvareným mäsom, zatiaľ čo v Ázii sa mäso nevarí, len sa zaleje horúcou vodou, podobne ako všetky koreniny a rezance. Taktiež miera pikantnosti je omnoho vyššia! Dajte si pozor!

Počasie

Zatiaľ čo v Európe, hlavne v našej zemepisnej šírke, máme neustále premenlivé počasie, na ktoré sa dá málokedy spoľahnúť, v Ázii tieto problémy neriešia. Klíma je pomerne stabilná a ľahko predvídateľná. Jediným problémom, ktorý sužuje prímorské krajiny, sú monzúnové obdobia. Vtedy sa cesty do týchto destinácií vyslovene neodporúčajú, keďže je riziko záplav a silného vetra s dažďom.

Ľudia

Nejeden európsky cestovateľ sa počas dovolenky v Ázii čudoval mentalite tamojších obyvateľov. Majú iný hodnotový rebríček, iné postoje, iné motívy. Mnohí z nich napriek tomu, že sú sami chudobní, by vám dali aj to, čo nemajú. Vždy sú ochotní pomôcť, podeliť sa o jedlo, či dokonca ich vlastné bývanie a rodinu. Vážia si vzťahy, lásku, úctu a hlboké priateľstvá. Keď si získate ich srdce, tak vám znesú hoc aj modré z neba.

História & kultúra

Európa je poznačená stredovekom, feudalizmom a vojnami. Ázia je zas definovaná svojou hlbokou spiritualitou, ktorá presahuje do každodenného života a architektúry. História má iný ráz ako v Európe, inak si ju vážia a inak k nej pristupujú. To jednoducho musíte zažiť!

Neváhajte, kúpte letenky, zbaľte kufre a porovnajte si sami!

Čítajte aj:

Ázia ponúka mnohé. Prečítajte si, čo vás ohúri najviac.

Dovolenka pre dobrodruhov: Len pre tých, ktorí majú dosť odvahy!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ