Egypt – Marsa Alam, pýtame sa priamo delegáta

0
4825

Marsa Alam je oblasť v Egypte, ktorá zatiaľ nie je príliš objavená, momentálne prežíva svoje začiatky turistického rozmachu a neustále rastie. Známe oblasti ako Hurghada alebo Sharm el Sheikh sa na Marsu Alam príliš nepodobajú. Aj napriek tomu, že Marsa Alam nemá svoje typické nákupné centrum, má luxusné hotely, ktorých počet neustále rastie a tiež sa buduje celá infraštruktúra. Netreba si myslieť, že ak idete do Marsa Alam, čaká vás len stavenisko a obmedzenia. Nie je to tak. Široká oblasť sa rozprestiera pri pláži a je ideálna pre oddych a relax. Najmä však vhodná pre potápačov a milovníkov klasického šnorchlovania. Len pár metrov od pobrežia na mnohých miestach už môžete pozorovať morský život pestrých rybičiek preháňajúcich sa medzi koralmi, sledovať mohutné korytnačky a rôzne rybky plávajúce okolo vás. Miestami pokojné vody, ktorých vlny zbrzdil koralový ríf, omývajú pláže a len dokazujú, aký pokoj v oblasti kraľuje. Ťažko hovoriť o osobných skúsenostiach ak žiadne nemáme, preto sme si po ďalšie podrobné informácie zašli opäť do cestovnej kancelárie Kartago Tours kde nám poskytol odpovede priamo delegát z miesta.

Viete nám povedať svojimi slovami, čo je na oblasti Marsa Alam výnimočné oproti takej známej Hurghade, alebo Sharm El Sheikhu?

– Oproti Hurghade je Marsa Alam zajimavejsi pre tých, čo chcú
šnorchlovať alebo sa potápať. Je tu viac koralových útesov. Oproti Sharm el Sheikhu je letovisko Marsa Alam pokojnejšie.

Od úplne novovybudovaného turistického strediska dávajú niektorí ľudia radšej ruky preč. Sú obavy z nedostatočných služieb a nedostavaných hotelov na mieste?
– Všetky hotely v ponuke cestovnej kancelárie sú dostavané. Vzhľadom k väčším vzdialenostiam medzi jednotlivými hotelmi nehrozia problémy s rušnými susedmi / stavbou. Klienti tiež vítajú, pokiaľ sú hotely celkom nové a vybavenie nie je toľko opotrebované, čo je napríklad v Hurghade, kde sú tiež hotely o niečo staršie.

Na aké pláže môžu dovolenkári pri hoteloch v Marsa Alam naraziť? Je nejaké pravidlo, ktoré platí pri všetkých hoteloch v oblasti, ako napríklad ležadlá aj slnečníky že by boli pri každom hoteli, prípadne za rovnaký poplatok…?
– Pláže sú piesočnaté, ale väčšina z nich má vstup do mora cez koralové podložie, alebo cez mólo. Slnečníky a ležadlá sú vo všetkých hotelových komplexoch na používanie zadarmo.

Existuje ponuka prípadných fakultatívnych výletov z tohto letoviska? Kam sa môžu záujemcovia o tieto výlety obracať ak by mali záujem?
– Ponuku fakultatívnych výletov vám posielam v prílohe. Klienti sa môžu obrátiť na delegáta CK. Dni, kedy sa výlety konajú ako aj ceny sa však v priebehu sezóny môžu zmeniť.

Aké typy klientov vyhľadávajú Marsa Alam? Ide skôr o páry, rodiny s deťmi, alebo o náruživých potápačov a šnorchlistov?
– ako sa už uviedlo, Marsa Alam je vhodné predovšetkým pre tých, čo radi šnorchlujú a potápajú sa. Sú aj výnimky, hotely, ktoré sa skôr orientujú na rodiny s deťmi, ako sú predovšetkým hotely Akassia Resort, Sentido oriental dream a hotel Pensee.

Čo odporúčate si ešte pred cestou do Egypta vybaviť, zariadiť a na čo si dávať pozor? Potrebujú návštevníci Marsa Alam spĺňať nejaké špeciálne podmienky pre vstup?
– Občania Slovenska majú vízovú povinnosť a vízum si je možné kúpiť po prílete do Marsa Alam na letisku.

Odporúčate niečo vyskúšať? Nejaké miesto, atrakciu, alebo miestnu zaujímavosť?
– V letovisku Marsa Alam odporúčame návštevu Marsa Mubarak, ktoré je známe ojedinelým výskytom morských kráv – lamantínov, ale tiež odporúčame mestečko El Quseir, dke si môžu dovolenkári prezrieť pevnosť z 16. storočia, alebo miestny bazar.