Disneyland nie len v USA, ale aj v Paríži a Ázii

0
10766

Disneyland je pre mnohých detských filmových divákov vysneným rajom. Je totiž naplnením túžob nie len detí, ktoré milujú klasické rozprávky z dielne Waltera Disneyho. Ten začínal s pôvodne nemou postavičkou Mickeyho Mousa a možno ani sám netušil, že sa časom práve Mickey stane ústrednou postavičkou obrovského projektu. Jeho uši a čo i len silueta tvoria dokonca neodmysliteľnú grafiku nejedného dizajnu. Úspech značky je skrátka vlastne podrobne v jednom článku neopísateľný. Veľký úspech majú aj Disneylandy – zábavné parky s tématikou rozprávok Waltera Disneyho. Ponúkajú kiná, stánky, zábavné miesta, dráhy, kolotoče, vláčiky, splavovanie riek a na veľkej ploche sa týči mohutný krásny hrad inšpirovaný nemeckým zámkom, ktorý poznáme všetci z úvodného loga ktorehokoľvek filmu zo štúdia Walt Disney. Disneyland v Kalifornii, ktorý bol celkom prvý, nie je jediný. V Európe poznáme ten neďaleko Paríža. Priblížme si ich viac.

Disneyland Resort (Kalifornia)
Disneyland v meste Anaheim v Kalifornii otvorili 18 Júla 1955. Založil ho Walter Disney po tom, čo sa s dcérami vrátil z Griffinovho zábavného parku s jeho dcérami a v hlave mu skrsla myšlienka vytvoriť niečo s tematikou úspešných postáv jeho filmárskej dielne. Malý park, v porovnaní s tým súčasným, získal v roku 1990 úplne inú podobu, a názov sa zmenil na Disneyland resort. Pribudol totiž hotel, viac reštaurácií, omnoho väčšie nákupné možnosti. Tým sa malý tématický park zmenil na vlastne celé prázdninové mesto ponúkajúce pre krátkodobý pobyt asi všetko. Deti a dospelých aj mnohé vylepšené atrakcie a neustále pribúdajúce postavičky nových filmových titulov vťahujú priamo do rozprávok a deja.
GPS: +33° 48′ 16.41″, -117° 55′ 32.54″

Tokyo Disney Resort (Tokio)
Tokijský Disney park bol otvorený 15. apríla v roku 1983. Bol vlastne prvým takýmto zábavným parkom na východe a dodnes sa teší vysokej popularite. Mohla za to samotná popularita značky Walt Disney a známych rozprávok v Japonsku. Disponuje ôsmymi hotelmi, luxusom, množstvom obchodov a klasických atrakcií, ako kolotoče, húsenkové dráhy, reštaurácie a mnoho tematických stánkov a zábavy tematiky Walt Disney.
GPS: +35° 38′ 6.42″, +139° 52′ 44.94″

Disneyland Resort (Paríž)
Ten parížsky je pre nás azda najbližší. Slováci, ktorí ho navštívili, si rovnako ako zážitky pamätajú dobre aj vysokú cenu vstupného a cien v samotnom parku. Parížsky Disneyland ponúka celkovo sedem hotelov, zábavné a reštauračné ulice. Priamo do Disneylandu premáva z Paríža vlak Eurostar každý deň.
GPS: +48° 52′ 9.34″, +2° 46′ 56.52″

Walt Disney World (Orlando na Floride)
Absolútne najväčší a najnavštevovanejší Disneyland na svete je ten na Floride v známom Orlande. Orlando si skúsení cestovatelia určite spoja so Sea World, alebo zábavným parkom filmových štúdii Universal. Rozprestiera sa na 47 štvorcových míľach a obsahuje celkom štyri zábavné parky – Epcot, Disneyho hollywoodske štúdio, Disneyho zvieracie kráľovstvo a Čarovné kráľovstvo. To aby sa neplietol Simba so Snehulienkou…. dáva to veru zmysel. Nachádzajú sa tu golfové komplexy s 18 jamkovými ihriskami ale aj menšími ihriskami, obľúbené sú vodné atrakcie Typhoon Lagoon alebo Blizzard Beach.
GPS: +28° 21′ 26.40″, -81° 33′ 27.12″

Hong Kong Disneyland resort (Hongkong)
Najmenším a najnovším Disney zábavným parkom je ten v Číne. S jeho stavbou sa neustále pokračuje. To čo v centrálnej a vstupnej časti je prístupné návštevníkom, pre mnohých i tak veľkosťou postačuje ako plnohodnotný Disneyland. Postavili ho na malom polostrove s výbornou polohou, má tak aj vlastný malý prístav a kanál vedúci z mora až do tesnej blízkosti parku. Má vlastné hotely, pláže a samozrejme všetko to, čo tam má byť.
GPS: +22° 18′ 48.19″, +114° 2′ 18.11″

Obrázok zdroj: video Youtube