Demäňovská jaskyňa slobody – nádherná hra farieb, času a chémie

0
3218

Demäňovská jaskyňa slobody spolu s ďalšími jaskyňami Demäňovskej doliny sú najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Je to jedno z tých miest, ktoré naša príroda formovala po milióny rokov, aby sa nakoniec mohla prezentovať verejnosti, nie len Slovenskej, ale aj turistom, ktorí si napríklad naše jaskyne nenechávajú ujsť. Demäňovská jaskyňa Slobody sa nachádza v Demäňovskej doline, pár kilometrov vyššie od Demäňovskej ľadovej jaskyne v nízkych Tatrách, takmer na dohľad od Liptovského Mikuláša. Po ceste to má každý, čo smeruje na lyžovačku do Jasnej. Šialene prehnané parkovné 5 eur mierne prebolí po tom, čo objavíte krásy jaskyne na vlastné oči.

Demäňovská jaskyňa slobody
Prehliadky jaskyne sa delia na klasické okruhy a veľký okruh. Kým veľký sa chodí len raz za deň a v určitom čase, bežné okruhy, ktoré nezahŕňajú len určité konkrtétne miesta v jaskyni, poskytujú dostatočný prehľad o tom, ako to v jaskyni vyzerá. Cez jaskyňu sa prechádza so sprievodcom, ktorý vysvetľuje v niektorých častiach tohto prírodného útvaru, ako čo vznikalo a akým spôsobom sa ktoré časti sprístupňovali verejnosti. Ako istotne viete, jaskyne vznikali prirodzenou cestou pôsobením vody a následne stalagnity, stalaktity a stalagnáty vznikali celé tisícročia a viac za pôsobenia minerálnych látok a roztápajúcich sa vápencov. Chémia a čas tak mohol dotvoriť vzácne sintrove povrchy, rôzne tvary jaskynných útvarov, hrajúcich rôznymi farbami. Priniesť fotografie je o ničom, pretože žiadna fotografia nevystihne prirodzenú krásu tohto miesta.

Táto jaskyňa je dlhá podľa oficiálnych čísel 8126 metrov, no prístupných verejnosti je niečo viac ako kilometer. Pre ľudí s problematickou chôdzou, alebo vozíčkarov je návšteva jaskyne nemožná. Každý návštevník si však všimne čistotu vzduchu a sterilné prostredie. Po hodinke strávenej v jaskyni má každý návštevník hneď jasné, aký vzduch je skutočný čistý vzduch a aký je ten, ktorý dýchame bežne.

Cena a poloha
Cena dospelého pri klasickom okruhu je 7,- €, prípadne študenti 6,- € a deti 3,5 €. Za fotenie sa platí 10 €. Veľký okruh stojí na dospelého 14,- €, študentov 12,- € a deti 7,- €.
Jaskyňa je neprehliadnuteľná, keďže jej parkovisko sa nachádza priamo pri ceste do lyžiarskeho strediska Jasná. Pripravte sa na mastné parkovné 5 €. Po zaparkovaní sa prechádza cez most ponad potokom a chodníkom k vyššie položenému hotelu.
GPS poloha: +48° 59′ 54.89″, +19° 34′ 59.15″

Foto: MT, výhradne pre zaujimavosti.net