BREXIT je pohroma pre turistov. Ako budeme cestovať do Anglicka po novom?

0
7262

Veľká Británia sa rozhodla vystúpiť z Európskej únie. Okrem iných odvetví to výrazne ovplyvní aj cestovný. Cestovanie do Anglicka či celkovo Veľkej Británie už nebude tak ľahké ako sme boli navyknutí. Budeme potrebovať víza? To našťastie nie, no prídeme o veľa výhod, ktoré nám dáva Európska únia vrátane práv a ochrany. Čo sa zmení a s čím budeme musieť teraz počítať? Nie len pre turistov ale najmä pre Veľkú Britániu je odchod z Európskej únie naozajstnou pohromou pre cestovný ruch.

  • Roamingové poplatky vo Veľkej Británii už nebudú podliehať normám EU

Pamätám si ešte nedávny článok v ktorom sa spomínalo, že Európska únia chce zjednotiť roamingové poplatky po celom svojom území. V praxi by to vyzeralo tak, že by sme platili rovnako za hovory aj správy, ako platíme doma. Avšak, Veľká Británia už v Európskej únii nie je a tým pádom sa nemusí riadiť týmito nariadeniami. Za volania a esemesky z výletu v Londýne teda zaplatíme oveľa viac.

  • Sloboda pohybu bude obmedzená a Európsky preukaz poistenca vám bude na nič

Aj keď si Spojené kráľovstvo zachovalo pasovú kontrolu aj počas „pobytu“ v Európskej únii, nakoľko nikdy nebolo súčasťou Shengenského priestoru, obyvatelia UK mohli voľne cestovať po Európe. Avšak, pre cestovateľov, ktorí sú mimo Európy (napríklad Američanov, Austrálčanov) už nebudú Shengenské (Európske víza) platné a pre vstup do Spojeného kráľovstva budú potrebovať samostatné víza. Zálžeí to na dohode s krajinami.

Tento preukaz, ktorý vám dáva nárok byť ošetrený aj bez komerčného cestovného poistenia. Avšak, po novom vám nebude platiť v Spojenom kráľovstve. Po novom si pri ceste do Spojeného kráľovstva budete musieť zriadiť komerčné cestovné poistenie.

  • Práva pasažierov aero liniek sa zmenia a nebudete mať nárok na odškodné

V prípade, že cestujete po Európskej únii a vaše lietadlo má meškanie viac ako tri hodiny, máte nárok na finančné odškodné v závislosti od dĺžky meškania a vzdialenosti destinácie. Takéto odškodné sa môže vyšplhať až do výšky 500 EUR! Avšak, vzťahuje sa to len na krajiny Euróskej únie, čím už Spojené kráľovstvo nie je. Mešká vam let do Londýna? Tak čakajte ďalej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ