Český Krumlov – historické mesto už 20 rokov zapísané v UNESCO

0
3794

Z Bratislavy je to do Krumlova okolo 4 hodín cesty a celkovo 300 km dlhá cesta cez Rakúsko. Prípadne trasou cez južnú Moravu a južné Čechy, pričom pôjdete aj okolo Moravského Krumlova.

Ten Český sa pôvodne volal len Krumlov, no v minulosti mu pre odlíšenie od Moravského zmenili názov. Prekrásne mestečko plné histórie so zachovanou pôvodnou architektúrou bez prílišného zásahu modernej doby je miestom obľúbeným pre fotografov, ale aj filmárov. Veď napríklad hradná veža sa objavila v českej rozprávke o Lietajúcom obuvníkovi a princeznej Jasněnke. Práve z hradnej veže vylietal.

Český Krumlov - mesto plné histórie na zozname UNESCO

Niekoľko faktov
Českým Krumlovom preteká rieka Vltava. V neďalekej vodnej nádrži Lipno sa začína jej púť a čaká ju ešte dlhá cesta, kým prejde až do hlavného mesta Prahy. Názov mesta má pochádzať z nemeckého pojmu pre zakrivenie toku rieky. Na čele mesta sa vystriedalo niekoľko pánov. Zámok aj mesto patrilo od roku 1302 Rosenbergerovcom, neskôr ho kúpil cisár Rudolf II. a po nástupu Habsburgovcov k moci získal vládu rod Schwarzenbergerovcov, ktorý v čase prerozdeľovania moci stáli na strane Habsurgovcov. Posledným zástupcom rodu Schwarzenbergerovcov, ktorý sa aj po páde totality prihlásil k majetku je súčasný český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.

Hradný most do francúzskej záhrady

Zaujímavé miesta a pamiatky
Najvýznamnejšou pamiatkou je Krumlovský hrad. Hradný komplex z Krumlova je druhý najväčší v celej Českej republike po Pražskom hrade. Mohutná zložitá stavba sa skladá z dvoch „hradov“. Horný hrad tvorí veža a dolný hrad sa skladá z pôvodného Hrádku. Pôvodne bol postavený v gotickom slohu, z čoho mu zostalo mnoho prvkov, v období renesancie získal mnoho úprav. Zámok so zámockou záhradou cez roklinu spája Most Na Plášti, podobný na akvaduktové stavby. Baroková záhrada zo 17. storočia je dodnes zachovaná v pôvodnej podobe, rozľahlá s udržiavaným trávnikom, drevinami aj vodnou plochou v tvare štvorca. V záhrade je viacero pekných miest a napríklad parkový letohrádok. V priekope pri záhrade sa chovajú živé medvede a táto tradícia pochádza ešte od čias posledných hradných pánov. Veľmi hodnotné je miestne barokové divadlo so zachovalou barokovou scénou, ktoré je jedno z najzachovalejších na celom svete.

Český Krumlov - mesto plné histórie na zozname UNESCO

Mestské centrum je vybudované a zachovávané od založenia ulíc do dnes v pôvodnej podobe. Množstvo budov vyniká najmä dvoma slohmi a to gotikou a obdobím renesancie. Ničím neobvyklým je aj barokový štýl, prípadne budovy kopírujúce niektoré jej prvky zámerne pre zachovanie podobnosti. Námestie Svornosti je potom pastva pre oči tých, ktorí milujú staré stavby a kultúrne dedičstvo tohto druhu. Je tu aj morový stĺp či kašna. V celom meste zostalo zachovaných niekoľko napájadiel pre kone, zachovávané sú dodnes. Mnohé dokážu aj dnes plniť svoj účel. Hodnotu vody si obyvatelia mesta uvedomovali už dávno. Starodávna vodovodná sústava je preto prvkom hodným obdivu.

Nachádza sa tu aj niekoľko cirkevných pamiatok ako je napríklad kostol sv. Jošta, kostol sv. Víta, minoritský kláštor či synagóga. Stojí tu tiež niekoľko kaplniek ako napríklad kaplnka sv. Martina v Latráne alebo kaplnka na Krížovej hore. Mimo mesto ďalej k Lipnu s anachádza krížová cesta vo Frymburku.

Český Krumlov - mesto plné histórie na zozname UNESCO

Turistika
Český Krumlov oprávnene k sebe láka mnohých turistov z celej Európy, no nie je výnimočný ani turista z ďaleka. Výnimočnosť a hodnotu miesta možno vyjadriť aj tým, že od roku 1992 je historické centrum aj hrad zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pokiaľ hľadáte ubytovanie priamo v meste alebo v neďalekých obciach, myslím, že s tým problém nebude. Priamo v Krumlove je niekoľko hotelov, aj takých, ktoré sú riešené v starších zachovalých budovách.
Mesto navštívi ročne niekoľko stoviek tisíc turistov a najväčším lákadlom je Krumlovské barokové divadlo, ktoré je najzachovalejšie v Európe. Zachovaných historických pamiatok je však v meste oveľa viac.

Český Krumlov card
Pre turistov je odporúčané si zadovážiť Český Krumlov card, čo je karta umožňujúca pri krátkodobej návšteve mesta (platnosť karty je i tak až 30 dní a karta je prenosná aj na iných ľudí) si obzrieť viacero pamiatok. Karta slúži ako jednorazováí vstupenka na vstup do objektov ako Krumlovský hrad (zahŕňa múzeum aj vežu), Egon Schiele Art centrum, Museum fotoatelier Sediel a Regionálne múzeum v Českom Krumlove. Kartu kúpite v informačných kanceláriách, alebo na vymenovaných miestach.

Český Krumlov - mesto plné histórie na zozname UNESCO

Viac fotografií sme vložili do Facebook skupiny http://facebook.com/cestovatelia