5 nezvyčajných druhov taxíkov vo svete

0
3249

Žlté taxíky v New Yorku, čierne retro taxi v Londýne a ružové taxíky v Bangkoku. Všetky patria ku “klasike” veľkomiest, ktorú poznáme z vlastnej skúsenosti alebo filmov. My vám ponúkame trochu iné druhy dopravy, než na ktoré ste zvyknutí. 


Tip redakcie: Svetové udalosti, ktoré sa odohrali v roku 2016


 1. Vodné taxi

  63476013 - venice, italy - august 19, 2016: retro brown taxi boat on water in venice on august 19, 2016 in venice, italy.

Prepraviť sa po vode nemusí znamenať výlet na dlhé vzdialenosti. Vodné taxi na pár zastávok si môžete objednať v Benátkach, Bangkoku, chorvátskom Hvare, New Yorku, alebo Aucklande na Novom Zélande.

 1. Motocyklové taxi

Tam, kde obyčajné taxíky trčia v zápche, sa motorka ľahko prešmykne. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú moto-taxi populárne vo svete. Špeciálne označené motorky a vodičov vo farebných vestách hľadajte v Bangkoku (tu nedávno zaviedli už aj UberMoto), Keni, New Yorku, a najnovšie aj v Prahe!

 1. Taxi trojkolka

  43015597 - blue tuk tuk, thai traditional taxi in bangkok thailand.

V rôznych krajinách má iný design a iné meno, princíp je však rovnaký. Vpredu má taxi trojkolka jedno koleso, vzadu dva, a keď sa na ňu dívate zďaleka, máte pocit, že je tak malá, že sa do nej zmestia len vaše deti. Tento autentický druh taxíka nájdete pod menom rikša v Indii a Pakistane, tuk-tuk v Thajsku, Kolumbii alebo Etiópii, bajay v Džakarte, trojkolka na Filipínach, coco taxi na Kube, a bemo na Bali.

Bicyklové variácie motorovej trojkolky sa premávajú po Indii, Thajsku, Vietname, Kube, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, alebo Japonsku.

 1. Taxi bez vodiča

To, čo mohlo byť ešte pred pár rokmi sci-fi, je dnes skutočnosťou. V Singapure pustili na verejnosť prvý taxík bez vodiča. Zatiaľ sa môže pohybovať len po vyznačených územiach mesta, výrobcovia mu však dávajú veľké šance preraziť aj v iných svetových mestách.

 1. Psím záprahom z letiska do hotela

  47623079 - dog sledding, tasiilaq, greenland

V tomto taxíku si síce nezdriemnete, ani nezahrejete, výnimočný zážitok z cesty je však zaručený. Nórsky hotel Kirkenes si totiž pre svojich hostí pripravil originálnu prepravu z letiska: s psím záprahom. Okrem teplej bundy si pripravte aj svoju peňaženku. Jedna cesta vás bude stáť okolo 345 eur.

Okrem spomenutých taxíkov, špeciálne taxi môžete nájsť v Indii, Turecku, Egypte, alebo Mexiku. Tam začali premávať vozidlá prevádzkované ženami a určené len pre ženy. Táto taxi služba má pomôcť ženám bezpečne sa dostať na miesto bez toho, aby boli obťažované.

Ktorým taxíkom by ste sa najradšej previezli vy?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ