Dobrý inzerát pomôže pri predaji aj pri kúpe

0
2434

inzeráty bývanie

V inzercii na predaj bytov a domov bývajú chyby i zavádzajúce informácie. Chýbajú často aj povinné údaje. Je to na škodu predávajúcemu aj kupujúcemu.

Dobrý inzerát predáva. Solídny kupujúci ocení reálne a kompletné informácie, pretože mu šetria čas. Predávajúci si ušetrí telefonáty s otázkami i zbytočné obhliadky a aj tak sa mu zväčša nepodarí utajiť to, čo skrýval.

Napriek tomu, že realitné servery umožňujú zverejniť tabuľkové a inak štruktúrované ponuky, stále sa objavujú inzeráty o nehnuteľnostiach, z ktorých sa nedajú zistiť základné a v prípade energetickej triedy ani zákonom predpísané údaje.

Čo by teda v inzeráte nemalo chýbať?

Určite v ňom treba uviesť výmeru, najmä veľkosť obytnej plochy, veľkosť lodžie, balkónu, terasy prípadne pivnice či pivničnej kobky. Krátko treba opísať dispozičné riešenie (napríklad samostatná kuchyňa, izby cez ktoré sa prechádza do iných, ak také sú, počet kúpeľní a WC a podobne).

bývanie

Málokedy sa v inzerátoch uvádza orientácia podľa svetových strán, pritom je to údaj, ktorý hovorí o osvetlení a pohybe slnka. Nemala by chýbať informácia o možnosti parkovania, o možnosti inej dopravy ako autom a samozrejme o občianskej vybavenosti ako sú obchody, prevádzky služieb, školy, škôlky, športové ihriská, parky a tak ďalej.

Potrebné sú údaje o stavbe – kedy bola dokončená, respektíve zrekonštruovaná (a ako), i aké základné materiály sú použité.

Vhodné je uviesť napojenie na inžinierske siete, aj spôsob vykurovania (pri domoch napríklad plyn, podlahové kúrenie a podobne, pri bytoch v bytovkách kotolnička, tepláreň) i približné mesačné náklady a energetickú triedu (až na niektoré výnimky tento údaj predpisuje zahrnúť do inzerátu zákon).

V bytovkách by nemalo chýbať poschodie na ktorom je byt a celkový počet poschodí i bytov, vybavenosť výťahmi, kde sa nachádza pivničná kobka a tiež, aký je spôsob správy bytovky – spoločenstvo alebo správca, či družstvo.

Počet podlaží nesmie chýbať ani pri domoch. Zabudnúť netreba na pozemky. Pri domoch táto informácia zvyčajne nechýba, no aspoň to, či sú pozemky vysporiadané, by nemalo chýbať ani pri bytovkách. Vyhýbať sa netreba ani zverejneniu tiarch na nehnuteľnostiach – napríklad právo prechodu či záložné právo v prospech banky pri hypotéke.