Zariadiť si domácnosť tak, aby bola v spojení s prúdiacou energiou a celkovou harmóniou. Aj takto by sa dalo definovať staré čínske učenie feng-shui, ktoré sa v našej slovnej zásobe v posledných rokoch objavuje stále častejšie. Jeho cieľom je predovšetkým nastolenie harmónie v priestore a privedenie energie k tomu, aby bez problémov kolovala miestnosťami v celej domácnosti. Poďme sa zoznámiť s piliermi feng-shui a konkrétnymi príkladmi toho, ako toto tradičné čínske učenie dokáže človeka správne zariadeným interiérom pozitívne ovplyvniť.
Učenie sa opiera o energiu čchi
Keď chcete svoju domácnosť zariadiť podľa princípov feng-shui, nebude to len o zakomponovaní vecí, ktoré sú symbolom harmónie. Moderné tapety sú zaujímavým doplnkom obývačky alebo spálne, ale tradičné čínske umenie sa len s nimi neuspokojí.
Feng-shui sa opiera o energiu čchi, ktorá je všade prítomná. Vypĺňa priestor, ktorý nás obklopuje. Hovoríme o akejsi neustále sa meniacej dynamickosti energií Jin a Jang. Vzniknutá energia čchi tak priamo ovplyvňuje naše zdravie, ale aj celkovú vitalitu každého človeka (aspoň Číňania tomu odpradávna veria).
Do hry sa okrem energie čchi v rámci feng-shui dostáva aj takzvaný živlový pentagram. Je to univerzálny systém, ktorý ovplyvňuje životný element človeka. Práve tento pentagram sa podieľa na vytváraní harmónie, ktorá nekoluje len medzi ľuďmi, ale aj v domácnosti.
Ďalším pilierom je faktor času
Už vieme, že feng-shui tvorí niekoľko pilierov. O energii čchi a živlovom pentagrame sme už hovorili. Tretím v poradí je faktor času. Je symbolom pre všetko okolo nás, všetko, čo je v neustálom pohybe. V praxi môže predstavovať životy ľudí a celej našej planéty.
Číňania odpradávna prikladali veľkú dôležitosť astrológii. Nemalo by nás preto prekvapiť, že sa toto odvetvie zapísalo aj do starého čínskeho učenia, podľa ktorého sa snažíme zariadiť si aj naše príbytky. Faktor času, pre ktorý je astrológia kľúčová, sleduje prírodu a nebeské udalosti, ktoré následne určujú, ako svoje bývanie zariadiť tak, aby harmónia a energia v domácnosti prúdili bez najmenšej prekážky.
Poznáte schému Pa-Kua?
Štvrtým a zároveň posledným pilierom starého čínskeho učenia feng-shui je univerzálny systém, ktorý definuje najhlbšie príčiny problémov v živote ľudí. Posudzuje, ako človek žije a čo je pravdepodobne dôvodom jeho stvorenia.
Práve táto schéma určuje akým spôsobom umiestnime jednotlivé kusy zariadenia a vybavenia domácnosti. Ovplyvňuje umiestnenie sedacej súpravy, konferenčného stolíka a zrkadla, ktoré by sa napríklad nikdy nemalo nachádzať oproti dverám.
Jednoduchý spôsob, ako feng-shui dostať aj k sebe domov
Aj keď princípov starého čínskeho umenia by sme našli viac ako dosť, dosiahnuť určitú rovnováhu medzi životným a pracovným prostredím nám pomôže niekoľko nižšie uvedených typov. Čo presne zaberá a aké princípy pomôžu dostať potrebnú energiu a harmóniu aj k vám domov?
- Vchodové dvere musia byť v perfektnom stave. Sú totiž symbolom bohatstva. Keď majú do domu pritiahnuť čo najviac energie, nebojte sa vyšperkovať ich napríklad krásnou kvetinou alebo osvetlením.
- Drez a sporák oproti sebe neumiestňujte. Kuchynský kút sa považuje za jeden z najdôležitejších priestorov a keď sa elementy vody a ohňa dostanú do opozície, priestorom požadovaná harmónia prúdiť nebude.
- Zrkadlo patrí do jedálne. Opticky zväčšuje priestor, v ktorom sa stravujete. A keďže sa v jedálni nemáte cítiť stiesnene, tento efekt je tu doslova žiadúci.
- Aj detail, ktorým je napríklad zdvihnutá záchodová doska môže ovplyvniť energiu, ktorá vašim domom prúdi. Keď dosku necháte odklopenú, bohatstvo vám z domu bude unikať. Pozor na to!
- Zvýšenú pozornosť venujte aj postaveniu postele. Nemala by sa nachádzať v jednej línii s dverami spálne a opora v podobe nočného stolíka na každej strane by jej tiež nemala chýbať.