Pre Bratislavčanov, ktorí zatúžili po rodinnom dome, alebo ľudí, ktorí sa do Bratislavy prisťahovali za prácou, sa v rôznych posledných rokoch stávalo atraktívne aj okolie Bratislavy. Kým ešte v rámci Slovenska si mnohé rodiny s autom obstarávali bývanie mimo mestské časti aj v okolitých obciach ako Dunajská Lužná, Rovinka, Bernolákovo, alebo Ivanka pri Dunaji, vďaka blízkosti Bratislavy pri štátnych hraniciach celkovo dvoch krajín sa skrátka záujem Slovákov týkal aj týchto lokalít. V Maďarsku je to najmä Rajka, v Rakúsku najbližšie dedinky, ktoré v spojitosti s bývaním počujeme ako najčastejšie skloňovateľné. Ak sa vyznáte v papieroch, v Rakúsku máte trvalý pobyt a váš dom patrí medzi úsporné a ekologické, môžete žiadať o príspevok na bývanie.
Bývanie v Rakúsku pre Slováka znamená…
Bývať v Rakúsku je do určitej miery sprístupniť si iný štandard spoločnosti, údajne len kvalitné potraviny v miestnych obchodoch a tiež získať bývanie v pokojnejšej krajine. Aspoň tak nejako to hodnotia Slováci, ktorí patria medzi obyvateľov priľahlých rakúskych obcí, alebo ak chcete mestečiek. V prvom rade je presťahovanie do zahraničia zásadnou zmenou, pri ktorej sa očakáva znalosť jazyka, alebo aspoň prítomnosť schopného blízkeho, ktorý je ochotný so všetkým pomôcť. Typickým rakúskym „Slovákom“ je mladá rodina, alebo pár s jedným, alebo dvoma autami v rodinnom, alebo bytovom dome. Dnes existujú aj realitní špecialisti, ktorí mimo ponuky nehnuteľností v Rakúsku blízko Bratislavy ponúkajú aj pomoc pri úradných vybavovačkách a vôbec zaisťujú poriadok. Človek však nemôže byť stratený, keďže nejaký ten sused s veľkou pravdepodobnosťou je tiež Slovák, alebo pár slovíčok už pochytil. Určité zmeny však majú obyvatelia domov v Rakúsku, ak majú v Rakúsku trvalý pobyt a presťahovali sa kompletne so všetkým. Daňové povinnosti a niektoré ďalšie úradné povinnosti sú rovnako tak v nemčine. V rámci sťahovania však nemusíte mať obavy. Podľa skúseností niektorých Slovákov, ktorí už peripetie sťahovania do zahraničia absolvovali, so sťahovaním vecí a nábytku problém nie je. Ak sa však sťahujete a hranice prekračujete ako mladá rodina s deťmi, nezabúdajte na povinnosť detí vlastniť pas.
Pasová povinnosť pre deti nijako nepadá
Až do rokov, kedy získajú vlastný občiansky preukaz potrebujú pri prechode hraníc všetky deti vlastný cestovný pas. V rámci medzinárodných pravidiel je irelevantné, že máte dom s trvalým pobytom na dohľad od bratislavského hradu (z Wolfstahlu aj Hainburgu ho vidieť krásne jasne) a deti v aute bez dokladov. Preto je potrebné myslieť na jednu vec navyše pri každom prekračovaní hraníc. Náhoda je blbec a netreba ju pokúšať. Prepravované dieťa bez dokladov môže byť pre náhodnú kontrolu pokojne brané ako unesené a neznáme bez možnosti identifikácie.
Wolfstahl
Obec hneď za Petržalkou v smere na Hainburg an der Donau je prvým miestom s ktorým sa stretávate, ak smerujete na Viedeň mimo diaľnicu, alebo železničnou dopravou. Veľmi zaujímavý je starosta obce Wolfstahl, ktorý mal sám záujem o slovenčinu a je tak ojedinelým starostom, ktorý slovenských obyvateľov víta v slovenčine, uvedomuje si blízkosť Bratislavy a nováčikom v Rakúsku vie pripraviť prekvapenie práve v tom, že sa vedia po slovensky porozprávať. Je však malou obcou a preto nejde o masové sťahovanie.
Trasa Wolfstahl – Bratislava centrum = do 15 minút
Kittsee
Obľúbeným miestom na bývanie je Kittsee nachádzajúce sa za Petržalkou po Kopčianskej ceste. Je otázkou niekoľkých minút, než ste v centre Kittsee. Obec je známa čokoládovňou Hauswirth, ktorá láka turistov z ďalekého zahraničia, aj marhuľovou tradíciou. Za Kittsee sa nachádza známa nákupná zóna s obchodmi, ktoré majú otváraciu dobu dlhšiu až do 20:00 práve kvôli Slovákom dochádzajúcim z práce a Slovákom, ktorí prichádzajú len za nákupmi. Značky Bipa, Hofer, Muller, Penny Market a ďalšie sú v dvoch priľahlých blokoch. Informácie nájdete aj na neoficiálnych stránkach www.kittsee.cestovanie.biz
Trasa Kittsee – Bratislava centrum = do 15 minút
Neusiedl am See
Mestečko pri Neziderskom jazere (Neusiedler See) sa nachádza až za Parndorfom, obľúbeným miestom nákupov Slovákov. V blízkosti veľkej vodnej plochy je bývanie naozaj lákavé. Rozšírenie zástavby a momentálne rozsiahly predaj pozemkov z tohto miesta robí lokalitu, ktorá sa zrejme bude v najbližších rokoch ešte výraznejšie rozrastať. V ponukách realitiek je pestrý výber domov rôznej architektúry v pôvodnom stave, novostavby, ale aj pozemky. Ľudí priláka vinárska tradícia aj kryté kúpalisko s otvorenou časťou.
Trasa Neusiedl am See – Bratislava centrum = v priemere 30 minút
Hainburg an der Donau
Mestečko známe pre svoje hradby a vstupné brány, ale tiež nákupné možnosti na jeho vzdialenejšom okraji. Niekoľko obchodov Slováci navštevujú aj priamo v centre. Mimochodom bohatom na krásne historické stavby a zvyšky hradieb. Byty v bytových domov, ale aj celé domčeky sa tu dali svojho času kúpiť ľahšie ako dnes. No stále ide o obľúbené miesto na bývanie, zrejme aj pre dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a bohaté nákupné možnosti. Hainburg je predstavený aj na neoficiálnych slovenských stránkach www.hainburg.cestovanie.biz
Trasa Hainburg an der Donau – Bratislava centrum = od 15 do 20 minút
Ďalšie obce, v ktorých sa nachádzajú realitné ponuky v blízkom rakúsku sú aj Berg, Gattendorf, Edelstal, Nickelsdorf, alebo Pama. Čím ďalej od hraníc, tým dlhšie dochádzanie, pochopiteľne. Na rakúskej strane sú však zápchy v oveľa menšej miere ako u nás.
Comments are closed.