Využívanie priestorov starých chátrajúcich objektov aj s okolitými pozemkami a ich následná premena na nové fungujúce nehnuteľnosti sa stala trendom takmer v celej Európe. Predajprenajom.sk píše, že súkromní majitelia a predstavitelia hlavných miest sa snažia o rekonštrukciu takýchto objektov a neboja sa do ich obnovy investovať veľké peniaze. V Bratislave je zatiaľ situácia iná a o brownfieldy je minimálny záujem, takže domáci obyvatelia aj návštevníci mesta môžu chátrajúce objekty nachádzať na mnohých miestach.
Nehnuteľnosti chátrajú po celej Bratislave
Bratislavčania dobre vedia, že naše hlavné mesto je starými chátrajúcimi objektmi „posiate“ a niekoľko takých sa nájde aj v širšom centre mesta. Dobrou správou je, že niektoré objekty sa začali obnovovať, ako napríklad PKO a okolitá promenáda okolo Dunaja. Pri aktuálnom počte opustených budov, ktoré nie sú využívané a navyše kazia atraktivitu svojich lokalít, je to však stále málo.
Opustené brownfieldy ako príležitosť pre mesto
Aj keď pohľad na rozpadávajúce sa múry a zarastený okolitý pozemok pre okoloidúcich nie je veľmi príťažlivý, tieto areály majú stále šancu na opätovné znovuzrodenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že každý z brownfieldov môže byť pre mesto možnosťou na realizáciu verejných priestranstiev, čo by pomohlo mestu zlepšiť si imidž a obyvateľom využívať ďalšie zóny na oddych, šport alebo kultúru.
Berme si príklad zo zahraničných metropol
Častým argumentom mesta, prečo sa o chátrajúce objekty nepostará, sú zviazané ruky kvôli súkromnému vlastníctvu daných objektov. Tento argument však neobstojí v každom prípade, pretože ak sa vlastníci o objekt nezaujímajú, zodpovednosť za jeho obnovu môže prevziať aj mesto. Presne takto vznikajú rôzne parky a ihriská v zahraničí, pričom výnimkou nie sú ani veľké rekonštrukcie vedúce k vzniku škôl, bytoviek alebo kancelárskych budov. Inšpirácia sa dá čerpať hneď zo susednej Viedne, ktorá je v starostlivosti o brownfieldy dobrým príkladom.
Pokračovanie článku nájdete tu!