Toyota, Honda aj Nissan zvolávajú milióny áut vo svete pre chybné airbagy

0
2155

Toyota Yaris 2013 auto ilustračnéHneď tri automobilky ohlásili zvolávanie vozidiel na kontroly a výmeny airbagov. Zahraničné médiá citujúce predstaviteľov spoločnosti oznámili, že Toyota musí pre problematické airbagy zvolávať do servisných stredísk celkom až 490 000 vozidiel z Európy a 580 000 zo Severnej Ameriky. Spoločnosť má totiž obavy, že airbagy v prednom sedadle pri spolujazdcovi sa nemusia vždy v prípade ohrozenia nafúknuť.

Takmer v rovnakom čase, len s kratším predstihom, zvolávanie vozidiel potvrdili aj ďalší výrobcovia vozidiel Honda a Nissan. Približne až 1 milión 140 tisíc vozidiel bude Honda zvolávať do servisných stredísk taktiež pre chybné airbagy od japonského výrobcu dielov Takato Corp. Nissan predpokladá približne 137 000 vozidiel. Avšak malo by sa to týkať len Japonska.

Modely
Konkrétne by malo ísť o tieto modely vozidiel. Toyota a modely Corolla a Yaris vyrábané medzi rokmi 2000 a 2004. Nissan z rovnakého obdobia a modely X-Trail, Patrol, Navara a Almera. Honda airbagy využívala v modeloch vyrábaných medzi rokmi 2001 a 2004 na modeloch Civic, CRV a FRV.

Radšej nič nepodceniť
Ani jedna automobilka nemala pre chybný airbag problémy a doteraz neboli známe žiadne obete na životoch v prípade situácie, kedy by mali airbagy fungovať. Napriek tomu spoločnosti nechcú nič podceniť a vynaložia nemalé náklady na kontrolu a výmenu všetkých problematických častí. Vzhľadom na to, že výmena airbagu nie je záležitosť na niekoľko minút, je dokonca možné očakávať zvýšenie práce, v niektorých servisných miestach dokonca aj zvýšenie zamestnanosti. Dopad na ekonomiku jednotlivých automobiliek nie je známy. Celkovo sa však má zvolávanie týkať viac ako 3 miliónov áut.

Zdroj: itv.com