SEAT Toledo sa vracia ako najšportovejšia limuzína svojej triedy

0
1865

Model Toledo z dielne automobilky Seat je jeden z najznámejších modelov, ktoré naše cesty dodnes križuje. SEAT momentálne predstavuje pokračovateľa nositeľa série. Nová limuzína španielskeho výrobcu sľubuje kvalitu za priaznivú cenu spolu s využiteľnosťou, dynamikou a účinnosťou. Určenie pritom má pre jednotlivca, ako aj pre celú rodinu. Len z prvých dvoch generácií modelu Toledu bolo vyrobených 860 000 kusov. Prezentovaná štvrtá generácia tohto modelu sa už predáva v Portugalsku a Španielsku. Dnes pomaly prechádza aj na náš trh.

Seat Toledo 2013

V Bratislave ste pred pár dňami pred budovou Porsche Slovakia mohli vidieť flotilu nových modelov pripravených na distribúciu k jednotlivým predajcom. Práve z tohto zástupu nablýskaných noviniek je zopár uvedených fotografii.

Perfektná úžitková hodnota, najmodernejšia technológia
Nový model Toledo je s dĺžkou 4,48 metra absolútne „dospelý“ automobil. Napriek klasickej siluete so stupňovitou zadnou časťou karosérie má veľké piate dvere, umožňujúce pohodlný prístup do batožinového priestoru s úctyhodným základným objemom 550 litrov. Sklopením operadla zadného sedadla sa objem batožinového priestoru dá zväčšiť takmer trojnásobne – až na 1.490 litrov. Tým Toledo poskytuje prepravnú kapacitu mnohých modelov kombi. Relatívne dlhý rázvor 2.602 milimetrov (o vyše 80 milimetrov dlhší oproti modelu Toledo II) zaručuje komfortný priestor pre nohy cestujúcim v zadnej časti kabíny. Veľkorysé otvory dverí zabezpečujú všetkým členom posádky pohodlný prístup do kabíny.

Ako úplne nový model SEAT Toledo využíva najmodernejšie agregáty koncernu Volkswagen. Patria k nim vysoko účinné benzínové motory TSI, úsporné turbodiesle TDI a automatická 7-stupňová prevodovka DSG s dvoma spojkami, ktorá sa používa v kombinácii s najvýkonnejšími motormi. Výkonové rozpätie benzínových motorov siaha od 55 kW (75 k) do 90 kW (122 k); najúspornejšia benzínová verzia 1.2 TSI Ecomotive sa vyznačuje emisiou CO2 116 gramov na kilometer. Pri naftovom motore TDI, ktorý dosahuje z objemu 1,6 litra výkon 77 kW (105 k), verzia Ecomotive exceluje kombinovanou normovanou spotrebou iba 3,9 litra nafty na 100 km a hodnotou emisie CO2 104 gramov na kilometer. V priebehu roka 2013 výrobca doplní ponuku naftových motorov o ďalšiu verziu motora 1.6 TDI s výkonom 66 kW (90 k).

Dizajn
Nový model Toledo sa homogénne zaraďuje do novej dizajnovej identity značky SEAT, ktorú predznamenali vysoko oceňované štúdie IBE, IBX a IBL a ktorá bola po prvý raz dôsledne aplikovaná v novej generácii modelového radu Leon. Karoséria modelu Toledo pôsobí energicky a solídne, s jasnými a presne definovanými plochami, líniami a hranami. Široké hranaté reflektory tvoria významný prvok novej DNA dizajnu značky. Spolu s lichobežníkovou, veľmi plochou maskou chladiča, lichobežníkovým otvorom pre vstup vzduchu do motorového priestoru v nárazníku a horizontálnymi zadnými skupinovými svetlami vizuálne zväčšujú šírku vozidla.

Seat TOLEDO 2013

Elegantný a harmonický
Osobitnú porciu rafinovanosti použili dizajnéri pri kontúre strechy: Prechádza elegantným oblúkom až po široký zadný stĺpik, ktorý organicky vyrastá zo zadného blatníka. Výrazne sklonené zadné okno dodáva karosérii modelu SEAT Toledo veľmi harmonické proporcie – bez toho, aby znižovalo jej variabilitu a funkčnosť.

Precízna hrana lomu svetla prebieha od vonkajšieho okraja predného reflektoru cez celú dĺžku boku až po zadné skupinové svetlo; smerom nadol plochu uzatvára čisto modelovaná zóna prahu karosérie. Ďalším príkladom premysleného dizajnu sú zadné dvere kabíny: Svojim zvlášť veľkým výrezom zaručujú pohodlné nastupovanie a vystupovanie.

Moderný, puristický interiér
Interiér nového modelu Toledo pôsobí vzdušne a priestranne, nadväzuje na dizajnovú filozofiu exteriéru. Kokpit je prehľadný a ergonomicky usporiadaný. Pri vyhotovení interiéru v svetlej béžovej farbe (na želanie) sa tmavá horná časť prístrojového panelu vizuálne vznáša nad pravouhlými mriežkami ventilácie a dekoračnými obkladmi. Prehľadne štylizované kruhové prístroje sa dajú presne odčítať, ovládacie prvky klimatizačnej sústavy a audiosystému na stredovej konzole umožňujú intuitívne ovládanie.

Dizajn interiéru perfektne dopĺňa vypracovanie vysokej remeselnej kvality v kombinácii so starostlivým výberom materiálov a farieb. Detailné vyhotovenie je dobre viditeľné na mnohých miestach, napríklad na atraktívne tvarovanom trojramennom volante, na nových ovládacích prvkoch automatickej klimatizácii alebo na jemných chrómovaných dekoračných prvkoch. O veľkej láske k detailom svedčí aj presný mechanický pohyb spínačov a ovládačov.

Technológia
Ako kompletne nový modelový rad SEAT Toledo prináša vo svojej triede najmodernejšie technológie. Začína sa to pri karosérii s vysokou pevnosťou, ktorá vytvára základ pre solídny kvalitatívny dojem a v spolupráci so štandardnými záchytnými systémami zabezpečuje optimálnu pasívnu bezpečnosť. Vďaka inteligentnej koncepcii ľahkej konštrukcie SEAT má nové Toledo základnú pohotovostnú hmotnosť iba 1.135 kilogramov. Nízka hmotnosť má pozitívny efekt predovšetkým na účinnosť. Všetky motorové a výkonové verzie modelu Toledo sa hodnotami spotreby paliva a emisií CO2 radia na čelo poľa vo svojej kategórii. Kombinácia nízkej hmotnosti, optimálnej aerodynamiky a najmodernejších pohonných jednotiek vytvára presvedčivý komplet.

Päť hviezdičiek Euro NCAP
Nový SEAT Toledo poskytuje maximálnu bezpečnosť, za ktorú pri teste Euro NCAP získal najvyššie hodnotenie päť hviezdičiek. Pri náročnom teste bočného nárazu na stĺp dosiahol maximálny počet bodov 94 percent. Rovnako dobre ako dospelí pasažieri sú chránené aj deti: Pri dynamických testoch s figurínami vo veľkosti trojročných detí dosiahol SEAT Toledo doteraz najvyšší počet bodov a najlepšie hodnotenie získal aj v oblasti ochrany chodcov. V oblasti bezpečnostných asistenčných systémov konzorcium Euro NCAP pozitívne hodnotilo, že sériové vybavenie obsahuje elektronický stabilizačný systém ESC.

Najmodernejšie motory
Program motorov pre nový SEAT Toledo je založený na troch najmodernejších štvorvalcových benzínových motoroch TSI pokrývajúcich výkonové rozpätie od 63 kW (85 k) do 90 kW (122 k) a spočiatku jednom turbodiesli TDI s objemom 1,6 litra a výkonom 77 kW (105 k). Ako základný motor slúži neprepĺňaný benzínový trojvalec s objemom 1,2 litra a výkonom 55 kW (75 k), vybavený nepriamym viacbodovým vstrekovaním paliva MPI.

SEAT Toledo – motory
Motor TSI s objemom 1.197 cm3 pôsobivo demonštruje správnosť filozofie downsizingu, podľa ktorej sa motory s malým objemom vybavené prepĺňaním turbodúchadlom a priamym vstrekovaním paliva vyznačujú zvlášť vysokou účinnosťou. K ďalším tromfom motorov TSI patrí nízka hmotnosť iba 89,5 kilogramu, malé vnútorné trenie a optimalizovaný tepelný manažment, ktorý po studenom štarte skracuje čas nábehu motora a katalyzátora na optimálnu prevádzkovú teplotu.

Zvlášť úsporná je verzia Toledo 1.2 TSI Ecomotive: Prepĺňaný motor s výkonom 77 kW (105 k) má vďaka systému Štart-Stop, rekuperácii energie pri brzdení a indikátoru optimálneho radenia priemernú normovanú spotrebu benzínu 5,0 litra/100 km a emisie CO2 116 gramov na kilometer. Palivová nádrž s objemom 55 litrov tak umožňuje pri primeranom spôsobe jazdy dojazd vyše 1.000 kilometrov.

Príkladná účinnosť a dynamika
Príkladná účinnosť pritom nijako negatívne neovplyvňuje športovú dynamiku modelu Toledo 1.2 TSI: Jeho motor vďaka maximálnemu krútiacemu momentu 175 Nm v pásme otáčok od 1.550 do 4.100 min-1 umožňuje suverénne jazdné vlastnosti. Maximálna rýchlosť 195 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 10,3 sekundy predstavujú v tejto triede hodnoty vzbudzujúce rešpekt. Ešte dynamickejšie je Toledo 1.4 TSI s výkonom 90 kW (122 k) a sériovou automatickou 7-stupňovou prevodovkou DSG s dvoma spojkami. Tento model dosahuje maximálnu rýchlosť 206 km/h a z pokoja na tempo 100 km/h akceleruje za 9,5 sekundy.

TDI ako vzor úspornosti
Ďalším vzorom účinnosti v novom modelovom rade Toledo je verzia 1.6 TDI Ecomotive. Tento model exceluje normovanou priemernou spotrebou iba 3,9 litra nafty na 100 km a hodnotou emisie CO2 iba 104 gramov/kilometer. Aj tu k vynikajúcemu výsledku prispieva sériový systém Štart-Stop a rekuperácia. Motor 1.6 TDI vybavený systémom priameho vstrekovania paliva Common-Rail okrem toho imponuje aj svojim maximálnym krútiacim momentom 250 Nm v rozpätí otáčok od 1.500 do 2.500 min-1, ktorý zaručuje energický ťah v každej situácii. V priebehu roka 2013 zavedie SEAT do modelového radu Toledo ďalšiu verziu motora 1.6 TDI s výkonom 66 kW (90 k) s veľmi priaznivou spotrebou paliva.

Prevodovky
Rovnako moderné ako motory sú aj prevodovky, ktoré sa montujú do nového modelového radu SEAT Toledo. Motory TDI, základný benzínový motor 1.2 MPI s výkonom 55 kW (75 k) a motor TSI s výkonom 63 kW (85 k) sa štandardne kombinujú s perfektne odstupňovanými 5-stupňovými manuálnymi prevodovkami; pri motore 1.2 TSI s výkonom 77 kW (105 k) sa montuje 6-stupňová manuálna prevodovka. Najvýkonnejšie Toledo 1.4 TSI má štandardne automatickú 7-stupňovú prevodovku DSG s dvoma spojkami.

Prevodovka DSG kombinuje športový charakter a vysokú mechanickú účinnosť manuálnej prevodovky s ovládacím komfortom klasickej automatickej prevodovky. Vodič môže nechať prevodovku DSG pracovať v automatickom režime alebo radiť manuálne sekvenčne krátkym pozdĺžnym pohybom voliacej páky. Pôžitok z jazdy zvyšuje zvlášť pôsobivé preraďovanie, ktoré trvá iba niekoľko stotín sekundy a uskutočňuje sa bez citeľného prerušenia prenosu krútiaceho momentu.

Podvozok
Podvozok nového modelu SEAT Toledo je starostlivo konštruovaný a optimálne vyladený; kompaktnej limuzíne zabezpečuje športové a bezpečné jazdné vlastnosti. Prednú nápravu tvoria spodné priečne trojuholníkové ramená s tlmičovými vzperami McPherson a priečnym skrutným stabilizátorom. Kompaktná zadná náprava využíva vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou. Súčasťou sériového vybavenia je elektronický stabilizačný systém ESC. Hrebeňové riadenie s elektrohydraulickým posilňovačom má športovo priamy prevod, účinok posilňovača sa degresívne mení podľa rýchlosti jazdy. Tým sa dosahuje presné ovládanie, spontánna reakcia vozidla a vynikajúca smerová stabilita pri rýchlej jazde.

Seat TOLEDO 2013

Tri verzie vybavenia
SEAT ponúka nový model Toledo v troch verziách vybavenia, ktoré ho umožňujú perfektne prispôsobiť želaniam zákazníka. Už základná verzia Entry má sériovo čelné a bočné airbagy vpredu, bočné hlavové airbagy, indikáciu zapnutých bezpečnostných pásov, ABS, ESC s ASR, centrálne zamykanie, sklopné operadlo zadného sedadla a elektrické ovládanie okien vpredu. Disky kolies z oceľového plechu formátu 15 palcov nesú pneumatiky rozmeru 185/60 R 15.

Stredná verzia vybavenia Reference obsahuje navyše výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, delené sklopné operadlo zadného sedadla, palubný počítač a osvetlenie odkladacej schránky pred spolujazdcom. Verzia Reference má (pri motoroch od výkonu 77 kW / 105 k) pneumatiky formátu 195/55 R 15. Kryty vonkajších spätných zrkadiel a vonkajšie kľučky dverí sú lakované vo farbe karosérie. V štandardnej výbave pre verziu Reference sú aj elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, strešná anténa a autorádio SEAT Sound System 1.3 so štyrmi reproduktormi, prehrávačom CD a MP3, vstupom Aux-IN a s ovládaním na volante.

Toledo Style pre vysoké nároky
Najvyššia verzia vybavenia Style, ktorá je určená pre zákazníkov kladúcich dôraz na komfort, vizuálne podčiarkuje svoj špičkový status 16-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny s pneumatikami rozmeru 215/45 R 16. Súčasťou kompletu vybavenia sú aj reflektory do hmly s funkciou statických odbočovacích svetiel, ktoré sú aktívne do rýchlosti 40 km/h. Tieto svetlá sa rozsvietia vždy pri zapnutí príslušných smerových svetiel alebo pri výraznejšom otočení volantu, čím zvyšujú bezpečnosť pri odbočovaní na križovatkách a vjazdoch v noci. Pri zaradení spiatočky sa obidve odbočovacie svetlá rozsvietia súčasne aby osvetlili blízke okolie vozidla pri cúvaní.

Komplet all-Inclusive verzie Toledo Style dopĺňa elektrické ovládanie okien v zadných dverách, výškovo nastaviteľné sedadlo spolujazdca, kožený poťah venca volantu a rukoväte radiacej páky, ako aj stredové lakťové opierky vpredu a vzadu. Do štandardnej výbavy patrí tiež tempomat.

Balíky vybavenia uľahčujú individualizáciu
SEAT Toledo sa dá ďalej individualizovať rozličnými špeciálnymi balíkmi vybavenia na želanie, združujúcimi prvky zvyšujúce komfort. Tzv. zimný paket (Winter Pack) uvítajú najmä obyvatelia chladných regiónov – obsahuje vyhrievané predné sedadlá, vysokotlakový ostrekovač reflektorov a vyhrievané dýzy ostrekovača predného skla. Balík Storage-Pack zasa zahŕňa praktické oká a koľajničky v batožinovom priestore na upevnenie fixačných sietí alebo deliacich prepážok.

Medzi samostatne objednateľné prvky vybavenia na želanie patria klimatizácia (pre Entry), stierač zadného okna, alarm s kontrolou vnútorného priestoru kabíny, odnímateľné ťažné zariadenie, zadné parkovacie senzory, asistenčný systém pre rozjazd do svahu (Hill Holder), ako aj SEAT Sound System 2.1 s vynikajúcou funkčnosťou a nezvyčajne kvalitným zvukom.

Špičkový multimediálny systém pre Toledo Style predstavuje príplatkový SEAT Media System 2.2. Jeho základ tvorí rádio s CD-prehrávačom, kompatibilným s formátom MP3 a WMA , zosilňovač s výkonom 4 x 20 W a sústava 6 reproduktorov. Integrovaný navigačný systém využíva ľahko aktualizovateľné digitálne mapy na karte SD a ovláda sa prostredníctvom dotykového monitora s uhlopriečkou 5 palcov (12,7 cm). Obraz na dotykovom monitore s vysokým rozlíšením sa dá rozdeliť, okrem mapy môže súčasne na druhej polovici zobrazovať ďalšie informácie. Prijímač dopravných informácií v dátovej forme TMC umožňuje dynamickú navigáciu, pri vzniku dopravnej zápchy na zvolenej trase automaticky vypočíta najrýchlejšiu alternatívnu trasu. Komunikačné centrum obsahuje aj modul Bluetooth na telefonovanie, hlasové ovládanie a vstupy pre externé zdroje signálu (ako iPod alebo mobilné prehrávače MP3). Systém dopĺňa prijímač digitálneho rozhlasového vysielania DAB/DAB+ (Digital Audio Broadcasting) a DMB (Digital Multimedia Broadcasting).

Pre SEAT Toledo sú na výber 2 základné farby a 8 metalizovaných odtieňov laku karosérie. Pri špičkovej verzii vybavenia Toledo Style sa dá okrem čierno-sivej farby objednať aj ušľachtilý béžový odtieň interiéru.

SEAT Toledo – tradícia
Toledo je jedným z najúspešnejších modelových radov značky SEAT od roku 1991. Vtedy mala na autosalóne v Barcelone premiéru prvá generácia limuzíny strednej triedy. Po začlenení značky SEAT do koncernu Volkswagen bolo Toledo prvým modelom, ktorý využíval novú koncernovú techniku. V roku 1992 bol SEAT hlavným sponzorom Olympijských hier v Barcelone – a Toledo ako oficiálne vozidlo hier sa dostalo do stredobodu pozornosti na celom svete.

Prvá generácia modelu Toledo, ktorej dizajn navrhlo štúdio Italdesign Giugiaro v Turíne, založila medzičasom takmer legendárnu reputáciu tohto modelového radu ako zvlášť priestranného automobilu s výhodnou cenou. Hoci karoséria s dĺžkou 4,32 metra nemala veľký formát, vďaka mimoriadne veľkému batožinovému priestoru bola považovaná za priestorový zázrak. Ako extrémne praktické sa osvedčili predovšetkým obrovské piate dvere limuzíny so stupňovitou zadnou časťou karosérie.

Keď 26. septembra 1995 slávnostne zišiel z montážneho pásu závodu Martorell desaťmiliónty SEAT, bol to práve model Toledo. V tom istom roku sa začal do modelového radu Toledo po prvý raz montovať turbodiesel TDI s priamym vstrekovaním paliva.

História: Toledo II od roku 1998
Na parížskom autosalóne v októbri 1998 predstavil SEAT druhú generáciu modelu Toledo. SEAT sa opäť rozhodol pre architektúru so stupňovitou zadnou časťou karosérie, no tentoraz s konvenčným vekom batožinového priestoru. S objemom batožinového priestoru 500 litrov poskytovalo aj Toledo druhej generácie enormný úložný priestor.

Dizajn opäť výrazne ovplyvnil Giorgetto Giugiaro, no automobil už mal novú tvár značky, navrhnutú v oddelení SEAT Design. Tvorila ju trojdielna maska chladiča s logom SEAT na tmavom prostrednom diele a dvoma vodorovnými časťami po obidvoch stranách. Celkovo mal model Toledo II zaoblenejšie a mäkšie línie ako jeho predchodca, ktorý bol výraznejšie hranatý a na karosérii využíval mnoho horizontálnych prvkov.

Toledo III
Keď SEAT v roku 2004 ukončil výrobu modelu Toledo II, mohol si pripísať na konto spolu vyše 860.000 vyrobených kusov obidvoch generácií. V období od roku 2004 do roku 2009 sa vyrábal model Toledo III, konštrukčne odvodený od modelového radu SEAT Altea – s vysokou strechou a predĺženou zaoblenou zadnou časťou karosérie. Aj tento model s dĺžkou 4,46 metra s objemom batožinového priestoru od 500 do 1.440 litrov nadviazal na renomé modelu Toledo ako automobilu s nadpriemernou prepravnou kapacitou.

Terajšou štvrtou generáciou úspešného modelového radu v období dvoch desaťročí SEAT nadväzuje na veľkú tradíciu modelu Toledo – automobilom, ktorý kombinuje priestrannosť prvej generácie s atraktívnym dizajnom druhej generácie. Prináša pohonné jednotky s vysokou účinnosťou, ľahkú konštrukciu, dynamické jazdné vlastnosti a vynikajúcu výrobnú kvalitu aktuálnych produktov SEAT.

/ Elegantná ako kupé, variabilná ako kombi
/ Moderné benzínové motory TSI 1.2 a 1.4; naftový motor TDI s objemom 1,6 litra
/ Vysoká účinnosť s emisiami CO2 iba 104 g/km
/ Vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty

PR článok, v spolupráci so SEAT Slovakia