Kriminálnici sa už neschovajú, kriminalistika spoznáva SmartWater

0
3478

SmartWater je jedna z posledných noviniek, ktorá sa začína presadzovať v zahraničnej kriminalistike. Chytrá voda, v skutočnosti číra tekutina, zmes zdraviu neškodných, no vzácnych látok, obsahuje forenznú nezameniteľnú značku na páchateľovi. Značka viditeľná jedine pod UV svetle dokáže na človeku zostať neuveriteľných 5 rokov, pričom malú časť látky odovzdáva aj pri dotyku. Tak je možné celkom zaujímavým spôsobom stopovať činnosť páchateľa a identifikovať aj kradnuté predmety.

SmartWater forenzná identifikácia
Foto: Metropolitan Police, severný Londýn, prípad použitia SmartWater

Ako má SmartWater fungovať?
Páchateľ trestnej činnosti, na ktorého sa podarí poškodenej osobe, alebo polícií nasprejovať neviditeľnú tekutinu, získa značku, ktorá je od inej značky odlíšiteľná osobitným kódom podobne ako DNA. S tým rozdielom, že jeho najbližšia akcia, či ulúpené predmety, získajú rovnakú značku s konkrétnym kódom. Polícia tak ľahšie dokáže, že daný predmet naozaj konkrétny páchateľ odcudzil a ďalej predal. Zároveň sa tak dá zistiť aj prípadná úniková cesta páchateľa. Jedinečný kód takejto značky nie je viditeľný pre bežného užívateľa, ale ide o informáciu zistiteľnú len miksroskopom policajnými špecialistami spolu s databázou jednotlivých použitých identifikácií jednotlivých látok. Tie je možné distribuovať na policajné oddelenia a záujemcom aj v oblasti podnikania.

Využitie má široké spektrum
Hoci nemá byť SmartWater používaný ako priamo dôkazný materiál, na ktorý sa budú spoliehať, má byť pomocníkom pri riešení oveľa širšieho spektra problémov a trestnej činnosti s ktorou si niektoré regióny nevedia dať rady. Už teraz však policajné štatistiky v niektorých oblastiach USA hovoria o určitom poklese niektorých trestných činov. Zločinec, ktorý je už raz označený sa stáva obozretnejším a šance na jeho identifikáciou na mieste činu, alebo zatknutie sa tak zvyšujú. Vo Veľkej Británii sa rozhodli bojovať proti zlodejmi kovov aj pomocou SmartWater. Tekutinou potreli niekoľko rizikových miest ako sú kríže pomníkov, zábradlia a iné materiály. Presné čísla úspešnosti odhalenia a vystopovanie páchateľa síce nepoznáme, no o účinkoch začína čoraz viac hovoriť odborná verejnosť hlavne v Anglicku a v USA.

Budúcnosť nájde aj nové spôsoby
Fantázie sa medze nekladú. Preto sa čoskoro môžeme dočkať systému obrany auta pred vlámaním, ktorý označí páchateľa nezmazateľnou značkou a stane sa tak ľahko identifikovateľný pre políciu. Tá je na mnohých oddeleniach vybavená UV svetlom a nemusí tak mať problém s odhalením vinníka spôsobenej škody. Môže byť tiež náhradou za farbivo použité na bankovkách pri lúpeži, môže byť značkou použitou na páchateľa pri bankových lúpežiach a rôznych deliktoch pri ktorých priamo dochádza k fyzickému poškodeniu a prekonávaniu prekážok páchateľom k lupu. Všade tam by mohli existovať spôsoby označenia páchateľa. Škoda, že jedna nemenovaná odkvapová rúra nebola látkou natretá. Keďže často nie sú dôkazy, nie je ani páchateľ a skutok sa nestal. Prípadne sa dá len odvrátiť pozornosť na niečo iné, ako posledný medializovaný prípad pokusu o odcudzenie kovu do zberných surovín.

Foto v článku: Prípad účinnosti Smart Water pri identifikácií 28 ročného zlodeja Yafeta Askalea, ktorého usvedčili práve stopy. Snímka pochádza od Metropolitnej polície v severnom Londýne. Kradol viacero vecí v osobnom aute, pričom aktivoval identifikačný sprej s tekutinou, o čom nemal ani len tušenie.

Viac o tomto výrobku na: http://smartwatercsi.com/
Objednávky môžete pokojne realizovať aj vy. Využitie nachádza v Británii a Severnej Amerike v polícií, ale aj v obchodoch a ú súkromných osobách.