Pripyat, alebo ak chcete Pripjať, bolo zaujímavé mesto s viac ako 49 000 obyvateľmi, ktoré museli opustiť po výbuchu elektrárne Černobyľ v apríli roku 1986. Už dva dni po výbuchu sa v meste nachádzalo len niekoľko hliadok a z mesta sa stalo smutne slávne „Mesto duchov“. Bolo však dovtedy príkladom toho, ako dokáže fungovať mesto moderné, vybudované podľa moderných plánov, počítajúce s rozmachom obyvateľstva aj dopravy. Mesto vo svojej krátkej histórií od vybudovania v roku 1970 poskytovalo obyvateľom všetko, od vzdelania, zdravotnú starostlivosť, zábavu až po vlastný lunapark. Jeho zaujímavosťou bolo, že vzhľadom pre účelové vybudovanie mesta ako ubytovanie a zázemie pre pracovníkov jadrovej elektrárne, ale aj ako domov pre zamestnancov 4 ďalších veľkých podnikov a množstva ďalších prevádzok, či služieb mesta, sa v meste nachádzali prevažne mladé rodiny a mladí ľudia. Skôr ako mohli vôbec tušiť haváriu, po ktorej museli nechať všetko v meste, alebo priamo na ulici, vyzeralo mesto pokojne, ako každé iné.
Fotografie zo žijúceho Pripjať
Pozrite si niekoľko fotografií z tohto mesta v čase jeho existencie, ktorej vlastne nikto nemal dôvod venovať obzvlášť väčšiu pozornosť, ako inému mestu. Po nehode sú fotografie skôr výnimočnosťou, keďže miesto je neprístupné a zdravie ohrozujúce. Ich dátum je prevažne do roku 1985 z rôznych osláv, ale aj bežných činností a života ľudí v meste.
Zdroj: blogirina.livejournal.com a englishrussia.com
Pri evakuácií si nemohli ľudia zobrať viac ako doklady a peniaze so sebou, na svojich miestach museli nechať aj osobné veci, doklady šaty, fotografie a ďalšie predmety. Prisľúbené im bolo, e sa čoskoro vrátia do domovov a zatiaľ ich bude strážiť hliadka s políciou. Pri predstave prežitého detstva na jednom mieste a jeho náhlej straty so všetkými vecami sa vlastne nemožno diviť, že mnohí túžili do mesta sa vrátiť, prípadne mnohí dúfajú dodnes, že ich rodinné fotografie a zabudnuté spomienky zostali nedotknuté.