Bratislava (TASR) – Kožní lekári aj tento rok pripomínajú ľuďom, aby venovali pozornosť svojim materským znamienkam či iným zmenám na koži a v prípade potreby včas navštívili ich ambulancie. Slovensko sa aj tento rok v máji už po 13. raz opäť zapojí do celoeurópskej preventívnej akcie Európsky deň melanómu. Malígny melanóm patrí medzi najzhubnejšie nádory a nevyhýba sa ani mladým ľuďom.
„Nádorové kožné choroby predstavujú závažné ohrozenie zdravia a života pacientov, ale ich včasné rozpoznanie a liečba významne znižujú riziko ich následkov. Dermatologické vyšetrenie umožní odhaliť včasné štádiá nádorov a zabezpečiť zodpovedajúci liečebný postup, ktorý podstatne zníži pravdepodobnosť závažného poškodenia zdravia pacienta,“ hovorí docent Dušan Buchvald z výboru Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (SDVS).
Počas celého kalendárneho roku 2016 bol v dermatovenerologických ambulanciách na Slovensku zaznamenaný významný nárast prejavov malignity, upozornila Gabriela Kolátorová, kožná lekárka z Bratislavy a vedecký sekretár SDVS. „Zvýšený výskyt je pripisovaný predovšetkým dlhšiemu pobytu na slnku, keďže pobyty pri mori niektorí absolvujú dva- až trikrát do roka,“ uviedla.
Melanóm je zhubný nádor, ktorý vzniká malígnou premenou buniek kože tvoriacich pigment, približuje kožná lekárka Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. Najčastejšie sa objavuje na koži, ale môže to byť aj v oku, na slizniciach či hocikde v tele. „Patrí k najzákernejším a najzhubnejším nádorom pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz s letálnym koncom. Metastázy sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po odstránení melanómu z kože,“ povedala. Celosvetovo má výskyt melanómu neustále stúpajúci trend.
Známym rizikových faktorom je vystavenie ľudí ultrafialovému žiareniu. „Predpokladá sa, že až 80 percent nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšenej expozície kože slnečnému žiareniu. Reakcia ľudskej kože na slnečné žiarenie nie je rovnaká. Opakované spálenie citlivej kože zvyšuje riziko melanómu, nebezpečné je spálenie hlavne v detskom veku a spálenie do pľuzgierov,“ vysvetlila Borecká. Pravidelné dovolenky pri mori tak zvyšujú riziko melanómu, rizikové sú podľa jej slov hlavne pobyty pri mori v zime.
Vyššie riziko vzniku rakoviny majú aj ľudia, ktorí často vyhľadávajú soláriá. „Z hľadiska vážnych následkov nadmernej expozície UV žiareniu na zdravotný stav človeka Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) preradila zdroje solárií z kategórie pravdepodobne spôsobujúce rakovinu do kategórie spôsobujúce rakovinu,“ ozrejmila Borecká.
Čítajte tiež:
RADÍME: Pacienti so sklerózou multiplex toto vám pomôže
RADÍME: Kliešťa treba vykývať pinzetou bez použitia mydla, oleja či vaty