Raritou obce je vodovod, postavili ho ešte za Rakúsko-Uhorska

0
1883

Omšenie (TASR) – Obec Omšenie v Trenčianskom okrese leží v údolí potoka Teplička v juhozápadnej časti Strážovských vrchov asi päť kilometrov východne od kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice. I keď prvá písomná zmienka o obci pochádza až z roku 1332, je zrejmé, že ľudia sa v údolí usadili pravdepodobne už v mladšej dobe bronzovej (1800 – 700 rokov pred našim letopočtom).

Dominantami obce sú bralnatý útvar Omšenská baba (667 metrov nad morom), ktorý v roku 1967 vyhlásili za chránené prírodné územie a chránený prírodný výtvor Baske. Najväčším bohatstvom Omšenia je veľké množstvo kvalitnej pitnej vody v Strážovských vrchoch. Podľa zástupkyne starostu Marcely Malovej prameň vytryskne prakticky všade, kde sa zavŕta do zeme.

Omšenie sa môže pochváliť skutočnou raritou – vodovodom ešte z roku 1900, ktorý je najstarším široko-ďaleko a jedným z najstarších v Rakúsko-Uhorsku. Postaviť ho dali rakúsko-uhorské úrady po tom, ako na následky pitia vody z kontaminovaného potoka zomrelo v obci na týfus viac ako 100 detí.

Čítajte tiež:

Apple predstavil svoj nový MacBook Pro a bolo sa opäť načo pozerať

Stovežatá Praha očarí aj na Vianoce