Putinov kritik Navaľnyj spustil svoju predvolebnú kampaň

0
1206

46586724 - moscow, russia - september 20, 2015. politician alexei navalny and his wife yulia navalny at the opposition rally. a russian opposition rally for democracy. moscow city area marino

(TASR) – Jeden z najznámejších ruských opozičných politikov – Alexej Navaľnyj – dnes v Petrohrade otvoril svoj predvolebný štáb a ohlásil začiatok „mohutnej predvolebnej kampane“ pred voľbami prezidenta Ruskej federácie, ktoré sa uskutočnia v roku 2018.


Tip redakcie: Hugo Barra mení Xiaomi za virtuálnu realitu Facebooku


Dokázal by Navaľnyj poraziť Putina?

Navaľnyj, ktorý je aj aktivistom boja proti korupcii v Rusku a veľkým odporcom súčasného prezidenta Vladimira Putina, potvrdil svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách, a to aj napriek tomu, že jeho situácia je neistá. Navaľného kandidatúru by totiž mohlo zablokovať rozhodnutie súdu, ktorý na budúcu stredu vynesie rozsudok v kauze Kirovles, kde je opozičný politik v obnovenom procese obvinený zo sprenevery a prokuratúra preňho žiada päťročný podmienečný trest väzenia. Ak súd uzná Navaľného za vinného a odsúdi, nebude môcť kandidovať.   

Navaľnyj tvrdí, že je nevinný a žiada súd, aby ho spod žaloby oslobodil. Jeho pôvodné odsúdenie z roku 2013 vlani zrušil najvyšší súd. Aktivista, obvinený z rozsiahlej sprenevery štátnych zdrojov, bol už niekoľkokrát zatknutý i krátkodobo uväznený za účasť na rozličných opozičných stretnutiach. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok oznámil, že sedem z týchto zatknutí bolo protizákonných a nariadil Rusku, aby Navaľnému vyplatilo odškodné vo výške 63.000 eur.

Samotný Navaľnyj dnes vo svojom príhovore vyhlásil, že „Kremeľ urobí všetko, čo je v jeho silách, aby mu zabrániť zúčastniť sa na voľbách“. Otvorenie predvolebného štábu, ktorý bude zbierať podpisy na podporu Navaľného kandidatúry, má podľa opozičného politika úrady presvedčiť, aby mu dali možnosť kandidovať. Navaľnyj dnes podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy dodal, že v najbližších mesiacoch má v pláne otvoriť v rôznych častiach Ruska ešte ďalších 76 svojich predvolebných štábov.

Čítaj tiež:

Mogheriniová: Európa nechce slabé Rusko

Pri Louvri sa strieľalo

Čestného Césara tento rok dostane George Clooney

ZANECHAŤ ODPOVEĎ