Manželka saudskoarabského bloggera dúfa, že Merkelová dosiahne preňho milosť

0
1133

Ottawa/Rijád (TASR) – Manželka saudskoarabského bloggera a obhajcu ľudských práv Ráifa Badawího, ktorého uväznenie a verejné bičovanie vyvolalo medzinárodné pobúrenie, vyzvala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, aby počas svojej víkendovej návštevy v kráľovstve žiadala milosť pre bloggera.

„Keď kancelárka Merkelová pricestuje do Saudskej Arábie, Ráif už bude mať odpykanú polovicu dĺžky väzenského trestu, čo ho oprávňuje dostať kráľovu milosť,“ uviedla bloggerova manželka Insáf Hajdarová.

Badawího (33) zatkli v roku 2012 za kritizovanie saudskoarabskej náboženskej polície na internetovom fóre a následne ho za urážku islamu odsúdili na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom.

„Dúfam, že kancelárka priamo požiada saudskoarabských lídrov o milosť preňho,“ povedala Hajdarová tlačovej agentúre DPA do telefónu z Kanady, kde žije s troma deťmi.

„Ráifovo fyzické a psychické zdravie sa vo väzení zhoršuje. Aj jeho deti ho potrebujú. Dúfam, že táto nočná mora sa čoskoro skončí,“ dodala manželka.

Merkelová má do Saudskej Arábie pricestovať dnes 30. apríla v rámci svojho turné po krajinách Perzského zálivu, takže jej cesta bude viesť aj do Spojených arabských emirátov (SAE).

Badawímu udelil Európsky parlament v októbri 2015 Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Čítajte tiež:

Chrápanie môžete poraziť päť minútovým cvičením

Belgicko vyhosťuje tisíce cudzincov ročne

6 najideálnejších zamestnaní pre introvertov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ