Ľudia v Teheráne plačú pri troskách zrútenej budovy

0
1185

Irán: Záchranári stále pátrajú po ľuďoch v troskách zrútenej budovy v Teheráne

(TASR) – Iránske záchranné tímy pracovali celú noc až do dnešného rána a snažili sa dostať k hasičom i ďalším obetiam, uviaznutým v troskách ikonickej komerčnej budovy Plasco, ktorá sa vo štvrtok počas požiaru zrútila v hlavnom meste Teherán. Pri nešťastí zomrelo najmenej zasahujúcich 30 hasičov.


Tip redakcie: Po zemetrasení vyčíňala v Taliansku aj lavína, hlásia množstvo mŕtvých


Záchranári pokračujú v práci

0111

V dnešný deň sa na pátraní zúčastňovalo množstvo záchranárov a desiatky vozidiel. Historická výšková budova v centre Teheránu začala horieť vo štvrtok okolo 08.00 h a neskôr sa zrútila. V budove sa nachádzalo vyše 500 dielní na výrobu oblečenia, ich obchody, kancelárie a sklady a bola plná chemických materiálov, informovali úrady. Katastrofa ochromila mesto a hasiči aj ďalší ľudia neskrývane plakali na uliciach a objímali sa, aby si pomohli. Desiatky ľudí čakali v radoch, aby darovali krv.      

„Dym naznačuje, že oheň pod troskami stále horí,“ povedal Saíd Šarífí Zádegán, šéf teheránskeho hasičského zboru. Záchranári vykopali niekoľko tunelov z vedľajších budov, aby sa dostali do suterénu zrútenej budovy. Na mieste sú aj skupiny záchranárskych psov. Medzičasom prišla správa, že jeden z hospitalizovaných hasičov podľahol v teheránskej nemocnici ťažkým zraneniam.    

Zranenia utrpelo celkovo 84 ľudí, ale iba päť z nich muselo byť hospitalizovaných. Učiteľ na dôchodku Amír Mohammadí, žijúci v okolí zrútenej stavby, povedal, že zo strachu nemohol spať celú noc. „Ako by som mohol ísť do postele? Veď všetci tí uviaznutí ľudia sú ako moji bratia. Možno niektorí z nich boli mojimi študentmi,“ dodal.   

Ghásem Rahmání (63), ktorý mal v budove vlastný obchod, stál na neďalekej križovatke a napäto sledoval situáciu. „Do pádu budovy som sa bál o svoj majetok. Teraz sa bojím o našich synov, čo tam sú. Mám pocit viny,“ uviedol muž.    

Budova bola stará

Úrady vyhlásili, že budova mala slabú konštrukciu a bola postavená pred vyše 50 rokmi. Požiar, ktorý ju zachvátil vo štvrtok, bol najhorší v Teheráne od roku 2005, keď oheň v historickej mešite usmrtil 59 veriacich a zranil takmer 200 ďalších osôb. Budovu so 17 poschodiami dal v 60. rokoch minulého storočia postaviť iránsky židovský podnikateľ Habíb Elghánján a nazval ju podľa svojej firmy vyrábajúcej plasty. V čase výstavby bola najvyššou budovou v meste. Podnikateľa súdili pre obvinenia vrátane špionáže a popravili ho niekoľko mesiacov po Islamskej revolúcii v roku 1979, keď sa dostal k moci súčasný režim. Táto situácia prinútila mnohých príslušníkov židovskej komunity v Iráne ujsť z tejto krajiny.      

Horiaca výšková budova v Teheráne sa zrútila práve v čase, keď proti plameňom bojovalo množstvo hasičov, a pod troskami uviazlo mnoho ľudí.

Čítaj tiež: 

RADÍME: Poškodenie auta spôsobené výtlkom na ceste hradí poisťovňa

Po zemetrasení vyčíňala v Taliansku aj lavína, hlásia množstvo mrtvých

Gambijský prezident nechce odstúpiť aj keď do krajiny vstúpili senegalské jednotky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ