Kanada poslala na hranice s USA policajné posily, pribúda žiadateľov o azyl

0
1403

49065307 - usa & canada border post

(TASR) – Kanadská polícia posilňuje vzhľadom na rastúci počet žiadateľov o azyl svoje početné stavy na hraniciach s USA. Pohraničná agentúra CBSA i Kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP) zvýšili počet príslušníkov v provincii Québec, informovali v pondelok obe inštitúcie na tlačovej konferencii.


Tip redakcie: Hitlerovu ,,zbraň hromadného ničenia” vydražili za 243 000 dolárov


Kanada posilňuje hranice

S cieľom vyrovnať sa s rastúcim počtom žiadateľov o azyl prichádzajúcich zo Spojených štátov bolo zriadené aj dočasné prijímacie stredisko, informovala agentúra Reuters. Centrum je zriadené v mestečku Lacolle, kde sa nachádza najväčší a najrušnejší hraničný prechod v provincii Québec. Polícia tam žiadateľov predbežne identifikuje a zistí, či nie sú hrozbou alebo niečo nepašujú. Pracovníci CBSA im následne odoberú odtlačkov prstov a tiež ich vypočujú. Ak predstavujú hrozbu, sú zadržaní, ak nie, môžu podať žiadosť o azyl, zatiaľ čo čakajú na rozhodnutie úradov. Podľa CBSA prišlo v januári do provincie Québec až 452 žiadateľov o azyl, pričom v rovnakom období pred rokom ich bolo len 137.  

Prechod žiadateľov o azyl z USA do Kanady je v skutočnosti nelegálny, pretože vláda v Ottawe považuje susednú krajinu za bezpečnú. Vzhľadom na prísny kurz nového amerického prezidenta Donalda Trumpa proti prisťahovalcom organizácie ako Amnesty International požadujú od Ottawy zrušenie dohody o vracaní utečencov. Kanadský premiér Justin Trudeau na rozdiel od Trumpa vyhlásil, že utečenci sú v jeho krajine vítaní bez ohľadu na náboženské vyznanie.

Čítaj tiež:

Tusk a Pence našli spoločnú reč, Pence chce nový dialóg s Ruskom

Čo prinesie nový vylepšený Autopilot 2.0 od spoločnosti Tesla?

Nissan GT-R: Proti fyzikálnym zákonom