Aktuálne: Dnes (ne)panikárte, je len ‚don’t panic day‘

0
3500

Ak ste fanúšikom Douglasa Adamsa, dnes ste určite po ceste do práce nezabudli na svoj uterák. Určite ho máte zavesený na svojom krku a ostatní v autobuse na vás pozerajú s udiveným pohľadom a nechápu. Prečo? Lebo nie sú fanúšikovia Douhlasa Adamsa. Don’t panic day, alebo Uterákový Deň pripadá každoročne na 25. máj a ide o recesiu či odkaz na dielo ‚Stopárov sprievodca galaxiou‘. V tomto diele je uterák označovaný za najdôležitejšiu vec, ktorú musí mať pri sebe každý galaktický stopár.

Ako osláviť ‚don’t panic day‘?

  • 25.mája noste váš uterák z kúpeľne na sebe celý deň. Aj večer na pive.
  • Navštívte oficiálnu webstránku a inšpirujte sa ostatnými, ktorí oslavujú s vami. Vymeňte si fotky a prekonajte ostatných.
  • Vyveste si z okna alebo balkóna veľký uterák s nápisom DON’T PANIC. Pamätajte však na to, že tento nápis musí byť vždy napísaný veľkými písmenami.
  • Využite internet a dajte všetkým vedieť, že dnes oslavujete.
  • Prečítajte si jednu z Adamsových kníh, ako napríklad ‚Last Chance to See‘ alebo spomínaný ‚Stopárov sprievodca galaxiou‘.
  • Prispejte ľubovoľnou čiastkou peňazí organizáciám, ktoré ochraňujú ohrozené druhy zvierat na tejto zemi.
uterakovy-den
By Tonb Terak (Flickr: Towel Day 2013) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Prečo práve uterák?

Vysvetlenie nájdeme priamo v knihe. Tu je úryvok, ktorý to celé objasňuje:

Uterák je nepochybne najdôležitejšou vecou, akú môže mať hviezdny stopár pri sebe. Čiastočne je to pre jeho čisto praktickú hodnotu – môžete sa doň zababušiť, aby vám nebola zima, keď sa plahočíte po chladných mesiacoch Jagalanu Beta, môžete si naň ľahnúť na niektorej z oslnivo krásnych pláží Santraginu Päť, kam ste prišli vychutnávať omamnú vôňu mora, môžete sa ním prikryť, keď spíte pod krvavočervenými hviezdami púštnej planéty Kakrafún, môžete ho využiť ako provizórnu plachtu pri splavovaní pomalej veľrieky Mof, namočiť ho pre boj zblízka, omotať si ho okolo hlavy, aby ste sa chránili pred jedovatými výparmi alebo pohľadom pahltného pučivála z Trálu. (Je to neuveriteľne sprostý tvor. Myslí si, že ak ho nevidíte, ani on nemôže vidieť vás – tupý ako poleno, ale hrozne, hrozne pažravý.) V prípade nebezpečenstva môžete uterákom mávať, aby ste privolali pomoc, no a, pravdaže, môžete ho použiť aj na utieranie – ak vám po tom všetkom pripadá dosť čistý.Čo je však ešte dôležitejšie, uterák má nevyčísliteľnú psychologickú hodnotu. Ktovie prečo, ale ak domased (nestopár) zistí, že stopár má so sebou uterák, bude automaticky predpokladať, že má aj zubnú kefku, froté rukavicu na umývanie, mydlo, plechovku biskvitov, ploskačku, kompas, mapu, klbko špagátu, sprej proti hmyzu, pršiplášť, skafander a tak ďalej. Ba čo viac, celkom rád požičia ktorúkoľvek z týchto a iných vecí, ktoré stopár „nešťastnou náhodou stratil“. Domased si totiž pomyslí, že človek, ktorý dokáže prestopovať galaxiu krížom-krážom, prekonať nespočetné prekážky a stále vedieť, kde má uterák, jednoducho stojí za to.Na rovnakom princípe je založená aj fráza, ktorá prešla do stopárskeho slangu: „Hej, aj ty žerieš toho Forda Perfecta? To je ale maska! Ten člen fakt vie, kde má uterák.“ [Žrať = poznať, mať rád, udržiavať sexuálne vzťahy s; maska = frajer; člen = frajer na druhú.]