Britská podnikateľka bojujúca proti brexitu začala taktickú predvolebnú kampaň

0
1578

Londýn 26. apríla (TASR) – Britská investičná manažérka Gina Millerová, ktorá súdnou cestou prinútila vládu premiérky Theresy Mayovej získať si súhlas parlamentu pred spustením procesu vystúpenia krajiny z EÚ, teraz vyzýva voličov, aby v parlamentných voľbách podporili proeurópskych kandidátov.

Informuje o tom tlačová agentúra AP.

Millerová vyzbierala v „crowdfundingovej“ kampani za týždeň 300.000 libier (vyše 353.000 eur) na podporu taktického hlasovania v britských parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať 8. júna.

Jej skupina Best for Britain (Najlepšie pre Britániu) dnes oznámila, že bude financovať kandidátov z akejkoľvek politickej strany, ktorí sa zaviažu nechať v záležitosti brexitu „všetky možnosti otvorené“ a sú ochotní hlasovať proti zlej dohode s EÚ.

Crowdfundingové kampane fungujú na princípe zbierania menších individuálnych príspevkov od veľkého počtu osôb.

Millerová a kaderník Deir dos Santos v podaní, ktoré napokon riešil až najvyšší súd, argumentovali tým, že brexitom prídu Briti o určité práva – napríklad o právo na voľný pohyb v rámci členských krajín Únie. To sa podľa navrhovateľov nesmie stať bez súhlasu parlamentu. Súd im dal za pravdu a parlament napokon v marci schválil začatie rokovaní o brexite.

Čítajte tiež:

Chýba nám optimizmus. V lepšiu ekonomiku verí len pätina z nás

Amnesty International vydala správu o prvých 100 dňoch vlády Donalda Trumpa