Celulitída: Strašiak, ktorý keď sa raz objaví, nechce nás opustiť

0
1790

celulitida

Celulitída je takmer pre každú ženu postrachom a jej zbavovanie je pomerne nákladnou záležitosťou. „Pomarančová koža“ postihuje až 90 % žien. Len málokedy postihuje aj mužov a u žien nemusí výlučne súvisieť s nadváhou. Vo vážnych prípadoch môže vyvolávať pocit ťažkosti a nepríjemného napätia v postihnutých miestach. Pozrime sa teda na príčiny celulitídy a jej následnú liečbu.

Čo je celulitída?

Celulitída postihuje zamšu, strednú vrstvu kože, kde sa nachádzajú tukové bunky. Ženy majú túto vrstvu tukových komôrok a spojivového tkaniva tenšiu ako muži, a to po celom tele (nie len v inkriminovaných partiách). Ako žena starne, spojivové tkanivo zamše sa v podkožnej vrstve ešte zúži a stráca svoju pružnosť, steny tukových komôrok slabnú a môžu sa ľahko prehnúť a zdeformovať. Keď vedci skúmali celulitídu pod mikroskopom, zistili, že spojivové tkanivo je v týchto miestach nepravidelne porušené, a  tak vznikajú charakteristické jamky.

Príčiny celulitídy

Celulitída je prevažne kozmetickou a nepríjemnou vadou než ochorením. Jej výskyt je obvykle známkou nahromadenia škodlivín v tele. Natieranie môže zmierniť viditeľné príčiny, no treba ju chápať komplexne a pri jej liečbe sa na ňu zamerať zvnútra. Ak je organizmus preťažený alebo spomalený vplyvom zlej stravy alebo nedostatkom pohybu, procesy v tele nefungujú tak, ako majú. Výsledkom je nahromadenie toxínov v medzibunkovom priestore.

Čím je organizmus zdravší, tým rýchlejšie sa zbavuje toxínov a tým rýchlejšie spaľuje tuky.

Lymfatický systém odčerpáva medzibunkovú tekutinu a filtruje ju v lymfatických uzlinách. Pokiaľ je lymfa preťažená toxínmi, významnou mierou sa podieľa na vzniku celulitídy. Ženy s ťažko odstrániteľnou celulitídou majú často problémy so zápchou, čo je prejav hromadenia škodlivín a zlého vylučovania odpadových látok.

celulitida

Nejde len o tuk

Toto postihnutie nie je len „ukladanie tukov“, trpia ním aj štíhli ľudia. Súvislosť medzi podkožným tukom a celulitídou je v tom, že zväčšujúce sa tukové bunky tlačia na spojivové tkanivo, ktoré ich obklopuje a oddeľuje, a koža je preto málo vláčna a napnutá. Ľudia s nadváhou mávajú okrem veľkých tukových zásob aj spomalený metabolizmus.

Dôležité v boji proti celulitíde je udržiavať spojivové tkanivo zdravé a silné, aby koža nepovolila ani v prípade zosilnenia tukovej vrstvy. Vzhľadom na to, že celulitída nesúvisí iba s priberaním, cvičenie a snaha nezvyšovať množstvo telesného tuku sú aj tak súčasťou každého proticelulitídového programu. Cvičenie je dôležité najmä preto, že podporuje prúdenie lymfy a krvi. Funkčný krvný obeh zabezpečuje príjem kyslíka a živín bunkám, ktoré potom správne fungujú a vylučujú odpadové látky.

Ako liečiť celulitídu?

Prvým a základným krokom pri liečbe celulitídy je zahájenie ozdravovacieho programu, ktorý spočíva v minimalizovaní hromadenia toxínov, podpore krvného a lymfatického obehu, udržaní optimálnej hmotnosti či množstve telesného tuku a posilnení spojivového tkaniva. Na to, aby vnútorný „kanalizačný systém“ fungoval hladko, je potrebné dostatočne stimulovať tok lymfy lymfatickými cievami. Pomáha cvičenie, masírovanie pokožky a používanie prípravkov spevňujúcich kožu.

Čo sa týka úpravy stravovacích návykov, vyhýbať sa treba všetkým komerčne upravovaným potravinám, ktoré väčšinou obsahujú len veľmi málo živín a veľké množstvo umelých prídavkov a nasýtených tukov. Veľký úžitok prinesú potraviny bohaté na živiny, ktoré podporujú spojivové tkanivo. Takými sú napríklad potraviny bohaté na vitamín C (paprika, špenát, brokolica, kapusta, citrusové ovocie), ktoré sa aktívne podieľajú na zmiernení celulitídy.

Keď sa celulitída raz objaví, nie je ľahké zbaviť sa jej. Zabrániť jej zhoršeniu alebo docieliť jej zlepšenie sa dá, ako už bolo viackrát spomenuté, cvičením, ktoré podporí obehový systém a udrží rozumnú telesnú hmotnosť, obmedzením príjmu toxínov a jedením čo najviac životodarných potravín.