Koľko času denne by ste mali stráviť na sociálnych médiách

0
1943

Nekonečné skrolovanie fotkami, oznámanieami o zasnúbení, tehotenstve či momentami z dovolenky môže viesť k pocitu, že nic nerobíte. Príde vám však takmer nemožné si sociálne média len tak navždy vymazať…

Dobrá správa je, že aj pokiaľ ide o sociálne média, existuje primeraný čas, ktorý na nich môžete bez problémov stráviť. Podľa výskumu zverejneného v časopise Journal of Social and Clinical Psychology, pokiaľ tento čas neprekročí 30 minút denne, môžete dosiahnuť lepšie výsledky čo sa týka vášho duševného zdravia.

Výskumníci z Pennsylvánskej univerzity sa zaoberali používaním sociálnych médií medzi 143 vysokoškolskými študentmi v dvoch samostatných štúdiách. Jedna štúdia bola vykonaná na jar a druhá o niekoľko mesiacov neskôr na jeseň.

Autori štúdie týždeň monitorovali používanie sociálnych médií účastníkov  na troch platformách – Facebook, Instagram a Snapchat – aby získali základnú predstavu. Potom zhodnotili duševné zdravie študentov na základe siedmich rôznych faktorov: sociálna podpora, strach zo zabudnutia, osamelosť, sebaprijatie, sebaúcta, úzkosť a depresia.

Ďalej autori rozdelili študentov do skupín a vykonali experiment počas troch týždňov. Jednej skupine bolo povedané, aby používali sociálne médiá ako obvykle; druhá skupina bola poverená obmedzením používania sociálnych médií na 10 minút denne pre každú platformu.

Keď študenti znížili využívanie sociálnych médií na 30 minút za deň celkom, zaznamenali významné zlepšenie celkového zdravia, zníženú osamelosť a depresiu.

Niekoľko faktov: Účastníci použili v experimente iba telefóny značky iPhone, pretože tieto zariadenia môžu sledovať a poskytovať objektívne údaje o používaní aplikácií sociálnych médií. Štúdia tiež sledovala len študentov, ktorí používali Instagram, Facebook a Snapchat, takže neodráža skúsenosti s inými platformami sociálnych médií. Autori štúdie tiež nevedia, či by tieto nálezy mohli byť replikované pre inú vekovú skupinu.

Výskum však tiež ukázal, že nadmerné využívanie Facebooku môže prispieť k zvýšeniu depresie a osamelosti a štúdie z roku 2014 zistili, že používanie sociálnych médií môže vytvoriť sociálne porovnanie, čo môže viesť k nižšiemu sebavedomiu.

Záver? Ak si dáme od sociálnych médií pauzu, môžeme len získať. Len preto, že odiídeme, novinky ostatných nezmiznú.

Čítajte tiež:

Vzťahová expertka: Pravidlá sociálnych médií, ktorými by sa páry mali riadiť

Ak máte na facebooku viac ako sto priateľov zrejme je medzi nimi psychopat

Najčastejšie možné príčiny nočných môr