Google zbiera dáta užívateľov Androidu, aj keď majú zablokované lokalizačné služby

0
2300

Veľa ľudí vie, že smartfóny sledujú ich polohu. Ale čo ak si aktívne zablokujete jej sledovanie, nepoužívate žiadne aplikácie, a dokonca ste do telefónu ani nevložili SIM kartu?

Vyšetrovanie Quartzu odhalilo, že aj po všetkých týchto opatreniach zbierajú od začiatku roku 2017 zariadenia, ktoré používajú Android, informácie o vašej lokalite, ktoré následne odosielajú Googlu, len čo sa pripoja na internet. Quartz si toto zbieranie dát všimol a kontaktoval Google, ktorý túto praktiku potvrdil.

Hovorca Google sa vyjadril, že tieto dáta neboli použité ani uchované, a po kontaktovaní Quartzom sa firma rozhodla túto prax zrušiť. Najneskôr od začiatku decembra už nebudú telefóny odosielať informácie o lokalite, ak to nepovolí užívateľ.

 „V januári tohto roku sme začali skúmať mobilné ID kódy ako ďalší signál, ktorým by sme mohli zrýchliť a zlepšiť prijímanie správ. Mobilné ID kódy sme ale nepridali do nášho systému synchronizácie, a teda sa tieto dáta okamžite vymazali. Systém sme aktualizovali tak, že už nebude tieto dáta požadovať.“

Nie je jasné, ako táto prax mohla zlepšiť prijímanie správ. Ale dopady na súkromie sú jasné. Toto odosielanie dát mohlo odhaliť užívateľovu lokalitu s presnosťou asi na pol kilometra. Toto môže byť problematické napríklad pre obete domáceho násilia, alebo pre ľudí pracujúcich u polície, ktorí predpokladajú, že po vypnutí služieb lokalizácie sú v bezpečí. Aj keď sú dáta odosielané Googlu zašifrované, teoreticky môžu byť odoslané tretej strane, ak bol telefón hacknutý. Dokonca aj zariadenia, ktoré boli zresetované na pôvodné nastavenia, dáta odosielali.

„Má to znepokojujúce dopady,“ informoval Bill Budington, softvérový inžinier pracujúci pre Electronic Frontier Foundation, neziskovú organizáciu zaoberajúcu sa digitálnym súkromím. „Viete si predstaviť mnoho scenárov, kedy je to veľmi citlivá informácia, ktorá vystavuje užívateľa rizikám.“

Politika ochrany súkromia Google uvádza, že spoločnosť bude zbierať informácie o lokalite užívateľov zo zariadení, ktoré používajú ich služby. Nikde ale neuvádza, či sa to týka aj zariadení, ktoré majú odosielanie lokality zablokované.

Androidové zariadenia nikdy neponúkli užívateľom možnosť zablokovať toto odosielanie dát. „Je záhadou, prečo to nie je dobrovoľné,“ povedal Matthew Hickey, bezpečnostný expert pre Hacker House, londýnsku bezpečnostnú firmu.

Aj keď Google tvrdí, že nepoužíva lokalizačné dáta, ktoré takto zbiera, umožňuje to inzerentom prispôsobiť reklamu zameranú na vašu lokalitu, čo je prax, ktorá má zjavné výhody. Spoločnosti napríklad môžu zistiť, či užívateľ s Androidovým zariadením vošiel do konkrétneho obchodu a následne túto informáciu využiť pre reklamné účely.

Čítajte tiež:

15 spôsobov, ako byť v bezpečí online

7 dôvodov, prečo radšej kúpiť iPhone 7

Zhlboka sa nadýchnite, nemusíte mať pod kontrolou úplne všetko


Zdroj: https://qz.com/1137105/the-insane-logic-of-cutting-taxes-on-the-highest-earners-in-the-united-states/