Sex s robotmi
Technologický pokrok neobchádza ani sexuálny priemysel. Kalifornská spoločnosť RealDoll uvádza na trh robotickú silikónovú „nafukovaciu pannu“, ktorá dokáže hovoriť, žmurkať, smiať sa, vymenovať pár faktov o vašom živote a pravdaže spĺňa aj to, prečo si ju ľudia kúpia v prvom rade. Volá sa Harmony, stojí zhruba 14-tisíc eur a predstavuje veľký prelom v priemysle.
Doktorka Trudy Barberová, ktorá skúma vplyv technológií na pohlavný život, je presvedčená, že je len otázka času, kým roboty budú plniť kľúčovú úlohu aj v našom milostnom živote. Povedané jednoducho: sex medzi ľuďmi sa obmedzí na špeciálne príležitosti a pri každodenných potrebách ľudia siahnu po moderných technológiách.
Sex s robotmi
Tieto hračky sú ešte stále pomerne drahé. No z roka na rok by mali byť reálnejšie a aj finančne dostupnejšie. Podľa Barberovej už o 25 rokov budú zariadenia umelej inteligencie v posteli považované za normálne a spoločensky akceptované. Vďaka strojom si vraj začneme viac vážiť „ozajstný“ sex. „Ľudské vzťahy budú hodnotnejšie a vzrušujúcejšie,“ tvrdí doktorka.
Málo sa však diskutuje o etickej rovine podobných produktov. Chýbajú zákony, ktoré by stanovovali mantinely. Šokujúca je napríklad hračka, ktorú nedávno za vyše 40-tisíc eur vytvoril 42-ročný Hongkončan Ricky Ma. Tento muž skonštruoval robotickú ženu, ktorá vyzerá presne ako Scarlett Johanssonová. Na rozdiel od inteligentnej herečky však na všetky podnety reaguje koketným spôsobom. Je to smutný príklad objektivizácie žien.
Odborník na etiku Wendell Wallach je znepokojený smerom, ktorým sa uberá vývoj umelej inteligencie. „Musíme sa viac zamerať na to, aby technológie zostali dobrými sluhami a nestali sa nebezpečnými monštrami,“ tvrdí Wallach.
Holografické porno je na ceste
Filozof Whitby upozorňuje, že musíme konať, kým nie je neskoro. „Teraz treba viesť debatu, či sú robotické spoločníčky dobrý nápad alebo nie. Ak to nespravíme, jedného dňa sa zobudíme a budeme žiť vo svete, kde takéto niečo bude úplne normálne. Ako by ste sa cítili, keby si váš bývalý priateľ zaobstaral robota, ktorý by vyzeral presne ako vy a každý večer by ho zmlátil?“
Je to šokujúca myšlienka, všakže? Whitby k nej dodáva: „Teoreticky to môže byť aj pozitívne. Možno bude potom takýto človek v kontakte s vami pokojnejší a normálnejší – pozrite sa na Aristotelovu teóriu katarzie. Mrzí ma však, že v spoločnosti žiadna debata neprebehla. Posúvame sa dopredu, čochvíľa budú takéto technológie dostupné bez toho, aby sme o ich dopadoch vôbec hovorili.“
Je najvyšší čas pustiť sa do týchto debát. Inak by sa dystopické spoločnosti zo sci-fi príbehov raz mohli stať desivou realitou.
Čítajte tiež:
Spôsobuje masturbácia či nosenie šiltovky plešivenie? Tu je odpoveď
Čo sa naozaj stane s vašou vagínou pri pôrode