Práva žien v moslimskom svete? Prečítajte si skutočný príbeh

0
3442

Práva žien v moslimskom svete? Skutočný príbeh

Finalista Pulitzerovej ceny Rod Nordland týmto pútavým skutočným príbehom opäť rozprúdil diskusiu o právach žien vo fundamentalistickom moslimskom svete. Ich príbeh zverejnil vo svetových médiách a rozhodol sa, že tejto dvojici pomôže dostať sa do bezpečia. Po mesiacoch života v jaskyniach alebo v domácom väzení v tesných kábulských bytoch mladý pár podnikol – s pomocou Roda a finančných darov zo zahraničia – viacero pokusov utiecť z Afganistanu do Tadžikistanu. Zakiina rodina ich po nútenom návrate do Kábulu naďalej prenasledovala…

Milenci Romeo a Júlia z Afganistanu je príbeh o nezlomnej sile ľudských citov, túžbe po dôstojnom živote a sebaurčení v konfrontácii s desivo represívnou kultúrou.

Zakia bola Tadžička, Ali Hazár. Ona sunnitská moslimka, on šiitský moslim. Odmala vyrastali ako nerozluční priatelia v odľahlej horskej provincii Bamján a ich priateľstvo sa postupne zmenilo na lásku. Zakiina rodina však mala s dcérou iné plány, a tak sa mladí odvážne vzopreli tradičným afganským zvykom aj islamskému právu. Zakia utiekla z domu a uchýlila sa do ženského útulku, ale tam sa nemohla vídať s Alim. Zaľúbenci sa preto opäť ocitli na úteku, ustavične prenasledovaní Zakiinou rodinou.

Milenci Romeo a Júlia z Afganistanu
Milenci Romeo a Júlia z Afganistanu

Keď sa skľúčený Ali ukladal spať, Zakia sa krčila s dvoma spolubývajúcimi Abidou a Safúrou na druhej strane údolia. Všetky tri si naplánovali vykĺznuť z postelí tesne pred polnocou a vyčkať vo vchodových dverách veľkého domu, kým strážnik vonku zaspí. Bamjánsky útulok pre ženy s čisto afganskými zamestnancami, ktorý prevádzkovala ženská sekcia Organizácie spojených národov, v tom čase prichýlila pätnásť dievčat a mladých žien – všetky tam boli pre hrozbu bitky alebo zabitia od príbuzných, pre vynútené sobáše s niekým, koho nemohli vystáť, alebo pre nelegálne sobáše detí, alebo pre staré prosté znásilnenie. Safúrin prípad bol mimoriadne nešťastný. Pred súd ju priviedli v rámci sporu dvoch rodín o podmienky jej zasnúbenia ako štrnásťročnej. Súdni zamestnanci ju vzali do zadnej miestnosti súdu a hromadne znásilnili. Sťažovala sa, ale sudcovia zablokovali akékoľvek stíhanie násilníkov, a tak Safúra ušla do útulku pred ich pomstou a v strachu pred zlobou vlastnej rodiny voči nej. Pre afganské rodiny je bežné zavraždiť dcéru, ktorá mala chybný úsudok alebo jednoducho len smolu, že ju znásilnili, pričom voči násilníkovi často prejavujú nepochopiteľnú zhovievavosť. Volajú to zabitie zo cti. Aj Zakia utiekla do útulku pred zabitím zo cti, hoci z iného dôvodu.

Rod Nordland vyrozprávaním ďalších podobných príbehov dokumentuje, ako hlboko sú kameňovanie, detské sobáše či legalizované znásilnenia zakorenené v tradičnej afganskej kultúre. Mladí manželia Zakia a Ali dnes vychovávajú dcérku a napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam dúfajú, že z krajiny raz uniknú.

Novodobí milenci Romeo a Júlia je neuveriteľný a predsa pravdivý príbeh o tom, aké zložité, ba priam nemožné je vybojovať Zakii a Alimu aspoň základné ľudské práva, a to napriek veľkému úsiliu aj finančnej podpory zo Západu.

Milenci: http://www.bux.sk/knihy/217354-milenci-romeo-a-julia-z-afganistanu.html