Utrpenie (mladého) alergika: Ako prežiť jarnú peľovú sezónu?

0
4036

Jar, spolu so všetkou svojou krásou, prináša alergikom aj mesiace utrpenia v podobe opuchnutých očí, podráždených slizníc, svrbenia v hrdle a upchatého nosa. Ako prekonať toto obdobie a úplne sa nezblázniť?

Senná nádcha sa začína prejavovať s prvým jarným peľom. Kritické obdobie začína podľa toho, na peľ ktorých rastlín je alergik citlivý, prvé príznaky sa ale môžu objavovať už na konci teplého januára. Peľová sezóna môže trvať až do novembra. Peľ a spóry húb prenášané vzduchom dráždia slizice dýchacích ciest, pľúca a oči. To alergikom spôsobuje kýchanie, svrbenie v nose, upchatý nos, veľmi nepríjemné svrbenie očných spojiviek a kašeľ. Tieto príznaky môžu narušovať spánok a sústredenosť počas dňa. Sú značne vyčerpávajúce. (Navyše, antihistaminiká, ktoré sa používajú na zmiernenie alergickej reakcie, spôsobujú útlm a malátnosť.)

alergia na pel

Aj ľudia, ktorí netrpia alergiou, môžu mať mierne príznaky, ak sa zdržiavajú dlho v prírode v čase, keď je množstvo peľu vo vzduchu veľmi veľké. Najjednoduchšie riešenie týchto problémov by bolo vyhýbanie sa zdroju, ale peľ je prítomný všade vo vzduchu (a stráviť celú jar a leto vo vákuu nie je úplne reálne).

Pre alergika je najlepšie vetrať a chodiť na prechádzky po daždi, keď je vo vzduchu málo alergénov. Najviac peľu cirkuluje vo vzduchu skoro ráno, večer a v noci.

Dobrá rada je naniesť si do vnútra nosných dierok lekársku vazelínu, ktorá ju ochráni pred priamym stykom s alergénmi.

Ďalšie dôležité a účinné pravidlo je prezliecť si šaty a umyť si ruky a tvár (prípadne sa osprchovať) hneď, ako prídete domov. Ženy a dievčatá s dlhými vlasmi by si ich mali pred spaním opláchnuť vodou.

Každý seriózny alergik potrebuje byť vybavený antihistaminikami. Sú dostupné aj bez receptu, ale len v malých baleniach, preto je lepšie objednať sa k alergológovi, ktorý vám predpíše veľké balenie, aby ste nemuseli každý týždeň platiť za ďalšiu malú krabičku. Prvá generácia antihistaminík sa síce stále používa, ale už nie je preferovaná, hlavne kvôli vedľajším účinkom a horšej znášanlivosti. Bola nahradená novými skupinami liekov (2. a 3. generáciou) s vyššou selektivitou k H1 histamínovým receptorom a menej závažnými vedľajšími účinkami. Medzi moderné a dnes používané antihistaminika patrí napr. cetirizín (Zyrtec), levocetirizín (Xyzal), loratidín (Claritine).

alergia na pel

Na úľavu od nosných symptómov sa používajú nosné spreje s obsahom kortikoidov (beklometazón). Pri užívaní liekov sa však vždy poraďte s alergológom, ktorý vám navrhne kombináciu a dávkovanie liečiv vhodných práve pre vaše aktuálne symptómy.

Najnovšie je na trhu Serenz – lokálne aplikovaný oxid uhličitý zmierňuje symptómy do 30 minút. „Domáce medicíny“ ako vyplachovanie nosa slanou vodou sú tiež veľmi účinné.

Zdroj: theguardian.com