V Turecku chcú zakázať Facebook a Youtube: čo by to znamenalo pre Turkov?

0
1598

Podľa medializovaných informácií turecký premiér Recep Tayyip Erdogan plánuje zakázať Facebook a Youtube. Obe stránky totiž vníma ako prostriedky masovej komunikácie, prostredníctvom ktorej sa šíria informácie vedúce k jeho diskreditácií. Výborné riešenie, „ak niekto niekoho kritizuje, treba mu vyrezať jazyk“. V podstate ak sa na Facebooku objavujú tisícky grafík a výsmechov na Ficovu adresu, mohol by sa pokojne inšpirovať v Turecku a Facebook zakázať. Pre mladých, ktorí dospievajú práve do éry, kedy sú protesty a pochody na dennom poriadku, by to mohla byť posledná kvapka k tomu, aby nad vlastnou účasťou donedávna možno neznámych pochodov prispeli sami. Odrežme mladých od Facebooku a Youtube a až potom uvidíme ozajstnú nespokojnosť. Ako vnímajú túto informáciu samotní Turci?

Mladí sú proti už teraz, firmy sú opatrné

Mladý Turek, ktorých je ostatne na Facebooku veľmi vysoký počet, tvrdí, že pokiaľ niečo také nastane, premiér už teraz musí počítať s obrovskými protestmi. Mladí vyrazia do ulíc, popularita súčasnej politiky najmä u mladých poklesne a izolácia od zahraničných priateľov tiež neprospeje obchodu, keďže na komunikáciu mnohí obchodníci používajú aj Facebook a jeho prvky na svojich stránkach. Dodáva, že pokiaľ sa zablokuje prístup na Facebook, ľudia si nájdu alternatívy. Možno budú roztrieštení, no kontakt si k sebe nájdu.

Náš ďalší zdroj potvrdzuje, že v Turecku je veľké množstvo firiem, ktoré si teraz začínajú uvedomovať a výhody Facebooku, realizujú svoje stránky, aplikácie a viacero z nich sa stalo na priestore tejto sociálnej siete obchodné závislými. Podľa neho sú však firmy opatrné a žiadne opatrenia sa takto skoro neobjavia.

V Turecku žije aj mnoho Čechov a Slovákov. Cestovali za prácou, pracujú tam, prípadne sa tam presťahovali. Kontakt s rodinou, ktorý majú cez Skype a najmä cez Facebook by zostal odstrihnutý, no nie celkom vymietený. Podľa informácií od zahraničnej čitateľky pôjde možno len o bububu, ktoré s veľkým nadšením vyrazilo do sveta a zaujíma svetové médiá veľmi rýchlo od vyhlásenia. Neprinieslo by to podľa nej absolútne nič dobrého a ľudia by sa búrili. Ostatne, Youtube už bol v krajine zablokovaný nejaký čas, no momentálne je dostupný. Pre mladých Turkov by vypnutie Facebooku a Youtube mohlo znamenať impulz pre veľmi veľkú nespokojnosť. Jeden z posledných zákonov, ktoré v Turecku podpísal už aj prezident, je však zákon umožňujúci blokovať konkrétne stránky telekomunikačným úradom aj bez nariadenia súdu. Stačí, aby stránky útočili a porušovali niekoho práva a zneužívali osobné údaje.

Čo by mohlo priniesť zablokovanie Youtube a Facebooku u nás?
Hoci je tento scenár menej pravdepodobný, zablokovanie týchto dvoch služieb by dnes mohlo priniesť niekoľko pohrôm. Predovšetkým pre mladých a závislých, pre malé firmy závislé od Facebooku, vývojárov FB aplikácií, ale aj pre firmy, ktoré pomocou Facebooku predávajú. Firmy by stratili cenný, hoci často preceňovaný nástroj, ako sa prezentovať a spájať so zákazníkmi. Zanikli by nadšenci, ktorí na Youtube predvádzajú svoje šou, kompilácie a scénky. Mnoho spoločností, ktoré využívajú Youtube na obohatenie vlastného obsahu by malo prázdno, rovnako tak my v niektorých článkoch. Firmy by nemali ako sústrediť fanúšikov a informovať ich o novinkách mimo svoje vlastné stránky. Drobné firmy, ktoré sa naučili ovládať reklamu na Facebooku a ponúkajú ju ako jedinú prevádzkovanú činnosť, by okamžite skrachovali nebyť záložného plánu. Zanikli by však aj všetky podvodné stránky, ktoré lákajú na tematický okruh, no čitateľov zaplavujú reklamou a podvodnými súťažami.