Vedci odhalili, že za pocit hladu vo vás vyvoláva…

0
3268

Čím viac si uvedomujete, že ste hladní, tým menej sa hneváte.

Vedci študovali ako sa hlad prejavuje vo forme emócie a zistili, že keď sme hladní, pozeráme  sa na veci viac negatívne. Tím vedcov z Univerzity v Severnej Karolíne zaznamenal aj zvýšenú úroveň stresu a pocit, že nás niekto prenasleduje. Štúdia americkej asociácie psychológov vysvetľuje, že je to spôsobené poklesom hladiny cukru v krvi.

Hnev z hladu je pravdepodobne komplikovanou emocionálnou odpoveďou v dôsledku biológie, osobnosti a environmentálnych podnetov.

Keď ste hladní, existujú dva hlavné faktory, ktoré určujú či pocit hladu prispieva k negatívnym emóciám alebo nie a to súvislosť a sebapoznanie.

,,Nie je to o tom, že hneď ako začnete byť hladní, začnete za všetko viniť vesmír“, hovorí spoluautorka štúdie, doktorka Kristen Lindquist. ,,Všetci sme zažili pocit hladu, tento pocit sme však rozpoznali, dali sme si sendvič a cítili sme sa lepšie. Zistili sme, že pocit hnevu z hladu nastáva, keď sa kvôli tomu cítime nepríjemne a interpretujeme tieto pocity ako silné emócie v situácii, v ktorej sa nachádzame.“

Vedci vyvodili závery na základe skúmania 400 Američanov.

Na základe experimentu boli účastníkom ukázané obrázky, ktoré mali vyvolať pozitívne, neutrálne alebo negatívne pocity. Následne účastníkom ukázali nejednoznačný obrázok čínskeho piktogramu a požiadali ich obrázok ohodnotiť na stupnici od 1-7, aký pocit v nich vyvoláva, príjemný – nepríjemný. Taktiež sa mali vyjadriť aký veľký majú pocit hladu.

Vedci zistili, že čím viac boli účastníci hladní, tým negatívnejšie piktogram hodnotili, ale len ak negatívne vnímali aj prvý obrázok. Neutrálny alebo pozitívny obrázok nemal efekt.

,,Idea predstavovala súvislosť medzi negatívnou interpretáciou obrázkov ľuďmi, ktorí mali pocit hladu., vysvetľuje MacCormack.“

To ako veľmi sa človek cíti byť hladný je ovplyvnené úrovňou jeho emočného povedomia. Čím viac si uvedomujete, že sa pocit hladu prejavuje ako emócia, tým menší bude váš pocit hnevu.

V druhom experimente vedci zistili, že hladní jedinci pociťovali nepríjemné emócie ako stres a nenávisť aj voči ostatným. Na rozdiel od tých, ktorí si svoje emócie uvedomovali.

,,Jednoduchým pozastavením sa, uvedomením si súčasnej situácie a rozpoznaním toho ako sa cítite, dokážete byť stále sami sebou, aj keď ste hladní,“ potvrdil vedec MacCormack.

,,Je dôležité, aby sme sa o naše telo starali tým, že venujeme pozornosť telesným signálom a nepodceňujeme ich, pretože sú dôležité nielen pre naše dlhodobé duševné zdravie, ale aj pre sociálny život a pracovný výkon. „

Čítajte tiež:

Ako zvládnuť behanie v horúčavách

Ako si vychutnať pohárik alkoholu bez zrujnovania veškerej snahy vo fitku

5 tipov ako konečne prekonáte chuť na sladké