Slovenský Aeromobil bude čoskoro na predaj

0
1421
Slovenský Aeromobil bude čoskoro na predaj
Ohodnoť článok

Ak si myslíte, že tie najvzrušujúcejšie technologické novinky sa vyvíjajú iba za hranicami našej krajiny, tak sa veľmi mýlite. Aj my, Slováci, máme byť na čo v tomto smere právom hrdí. Slovenská spoločnosť Aeromobil, ktorá pod vedením dizajnéra a konštruktéra Štefana Kleina vyvíja lietajúce auto, totiž plánuje už čoskoro spustiť jeho sériovú výrobu.


Tip redakcie: Čína poslala do vesmíru prvú komerčnú raketu


Čo je Aeromobil

Aeromobil je hybridné vozidlo, ktoré sa dokáže transformovať z auta na lietadlo v priebehu pár sekúnd, čím sa stáva využiteľným tak na cestách, ako i vo vzduchu. Jeho najväčšou výhodou teda je, že je schopné spájať veľké vzdialenosti. Za celým nápadom stojí Štefan Klein, ktorý jeho vývoju obetoval už viac ako štvrť storočie. V časoch, keď mu v hlave skrsol nápad skonštruovať lietajúce auto, sme sa s niečím podobným mohli stretnúť iba v sci-fi filmoch. Dnes je už len otázkou času, kedy bude Aeromobil komerčné dostupný.

Hoci presný termín spustenia sériovej výroby zostáva stále záhadou, spoločnosť uvádza, že by už tento rok mohla prijímať prvé predobjednávky na svoj najnovší pripravovaný prototyp.

The world’s first FLYING car has arrived #AeroMobil 3.0 #GQThailand #GQReport

Fotka uverejnená používateľom GQ Magazine Thailand (@gqthailand),

Nový prototyp

Nový prototyp Aeromobilu s označením 4.0 bude dokonalejším nástupcom predchádzajúceho modelu, ktorým je Aeromobil 3.0. Práve z jeho nehody, ku ktorej došlo v máji 2015, by sa chceli pri vývoji štvrtého prototypu poučiť. Stroj sa vtedy zrútil neďaleko Nitry z 300 metrovej výšky. Pilot, ktorým bol sám Klein, sa vtedy zachránil vďaka namontovanému padáku.


Tip redakcie: CES 2017: Toyota Concept-i je ako umelá inteligencia na kolesách


Pri vývoji Aeromobilu 4.0 sa preto dbá najmä na bezpečnosť a lepšiu prepracovanosť. To, kedy bude uvedený na trh, podľa Kleina závisí najmä od legislatívy a letových skúšok, ktorými musí nový model úspešne prejsť.

Bez ohľadu na to, či sa spoločnosti Aeromobil podarí spustiť jeho predaj už v tomto roku, je viac než isté, že toto jedinečné vozidlo navždy zmení históriu individuálnej dopravy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ