Chobotnice sú mimozemšťania! Ich DNA nie je z tejto planéty

1
9907

Oceány skrývajú mnoho tajomstiev. Keď sa vedci rozhodli zamerať na podskupinu mäkkýšov pozostávajúcu z chobotníc, kalamárov a sépií, netušili, čo objavia.

09_chobotnica

Evolúcia týchto hlavonožcov siaha až 500 miliónov rokov do minulosti. Do dôb, kedy ešte na súši nerástla žiadna zeleň. Obývajú takmer každý oceán a vyskytujú sa skoro v každej hĺbke. Vynikajú vysoko vyvinutými mozgami a mnohí ich považujú za najinteligentnejšie bezstavovce, schopné popasovať sa s rôznymi úlohami. Sú charakteristické svojimi zvláštnymi očami, extrémne ohybnými telami a sofistikovaným splývaním s prostredím.

Podľa britského zoológa Martina Wellsa sú chobotnice mimozemšťania. Nedávna štúdia ukázala, že chobotnice sa od ostatných zemských živočíchov líšia. Ich genóm pozostáva z doteraz nevídaného stupňa komplexnosti s ohromujúcim počtom 33-tisíc génov kódujúcich bielkoviny. To je viac, než má človek.

Jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vedci rozhodli skúmať molekulárny základ týchto morských tvorov, je ich schopnosť okamžite meniť vlastnosti svojej nervovej ústavy, čo značne ovplyvňuje ich schopnosti učiť sa a pamätať si veci.

Genóm chobotníc je obohatený o transpozóny, ktoré sa na ňom môžu preskupovať. Hoci si vedci nie sú istí ich, akú konkrétnu rolu zohrávajú u chobotníc, všimli si, že v ich nervových tkanivách je prejav transpozónov zvýšený.

„Chobotnice majú, až na pár výnimiek, genóm typický pre bezstavovce. Rozdiel je v tom, že ten ich je úplne inak usporiadaný – ako keby ho ktosi premiešal v mixéri,“ povedala spoluautorka „mimozemskej“ štúdie Caroline Albertinová.

Zdá sa, že jeden z kľúčov k vyriešeniu mnohých prírodných záhad sme mali celý čas pred očami. Možno, že by stačilo venovať viac pozornosti našim oceánom a životu v ňom.

Zdroj: mysticalraven.com

Comments are closed.