Vlhkosť v dome vzniká aj sa odstraňuje rôznymi spôsobmi

0
11724

Vlhkosťou v dome trpia mnohí obyvatelia starších domov, obydlí, ktoré nie sú postavené celkom bezchybne, v budovách historických a v budovách, ktoré postihli katastrofy, ako oheň, zábudliví susedia, alebo nezastrešená nadstavba, ktorú prekvapil dážď. Vlhkosť v dome sa dá rozdeliť na dlhodobú a na krátkodobú. Nebudeme teraz hovoriť o vytopení susedom, o zaplavení budovy vodou od požiarnikov, hoci ide o zásadný problém s murivom, ale spomenieme si súhrn dôvodov dlhodobej vlhkosti v budove a možnosti jej odstránenia.

Druhy vlhkostí a jej pôvod
Pôvod vlhkosti v dome musíme vždy najskôr hľadať v podlahe. Nedostatočne zaizolovaná podlaha spôsobí, že ťahá vlhkosť hore. Rovnako tak murivo. Nepodrezané murivo ťahá vodu neustále nahor podobne ako pijavý papier. Takto sa chová najmä murivo z nepálených tehál a tehál položených rovno na hline. Pokiaľ je prerobená podlaha a podrezané steny, zamedzili ste celkom prístupu vody. Ak sa predsa len stále objavuje, je potrebné hľadať príčinu aj v takej banalite ako odkvapová rúra. Pokiaľ prší a v odkvapovej rúre sú nečistoty, napadané lístie a podobne, voda preteká aj v strede budovy a kropí permanentne vodou murivo z vonka. Dlhodobé pôsobenie vody pritom nepoznať len na základe výskytu machu, ale aj opadávania omietky. Aj také drobnosti ako automatické zalievanie susedovho trávnika, ktorému robí stenu váš dom, môžu znamenať pre vlhkosť v dome veľa. Na Kysuciach bol dokonca prípad, kedy hospodárska budova bez odkvapu jedného suseda púšťala pri daždi prúd vody priamo na stenu susedovho domu.
Existujú prípady, kedy nie až tak starý dom s izolovaným murivom vlhne. Treba sa ubezpečiť, že po obvode celej budovy nie je zdvihnutý dvor. Takýto prípad je bežný napríklad na miestach s nerovným povrchom. Zatekajúca voda, a styk s mokrou hlinou na voľnom murive vie narobiť svoje.
Existuje niekoľko názorov, že vybudovanie Gabčíkova zdvihlo spodnú vodu na celom Žitnom ostrove a tým zvýšilo aj pôsobenie vody na murivá domov. Možno na tom niečo bude, hoci odborný názor sa mi nepodarilo dohľadať.

Prípad kedy za to môžu plastové okná
Vinníkom spustenia tvorby plesní a zadržiavania vlhkosti v miestnostiach, v ktorých nikdy podobný problém nebol, môžu byť plastové okná. Sú známe prípady, kedy najmä do starých, historických budov, ale aj nových stavieb boli nasadené plastové okná namiesto pôvodných starých. Okná bez mikro-ventilácie držia vlhkosť v dome viac, ako pôvodné okná. Murivo a materiály najmä v starých budovách, v ktorých sa plesne netvorili, mali svoj systém a fungovanie dýchania, ktorý sme narušili nasadením okien plastových. Pri inštalácií plastových okien sa informujte na obsiahnutú mikro-ventiláciu, ktorá podľa odborných zdrojov slúži práve na napomáhanie dýchaniu vnútra domu a úniku vzdušnej vlhkosti. Pridajme k tomu akvárium v miestnosti a neustály pohyb osôb, je potom absolútna šialenosť ak ide o rodinu, ktorá nepozná vetranie. Žiaľ, takých je stále na Slovensku veľa. Pritom aspoň občasné vetranie v každom ročnom období sa dá považovať za povinnosť.

Spôsoby odstránenia vlhkosti z domu
Prvým a základným spôsobom ako budovu zbaviť vlhkosti je izolácia muriva. Dnes sa na tento úkon myslí už pri stavbe. Kedysi však ľudia nemysleli na všetko a aj keď mysleli, niektoré druhy izolácie sú dnes neúčinné, alebo fólie v podlahách rozložené. Odstránenie vlhkosti sa na starých domoch robí podrezávaním muriva. Odstráni sa omietka z vonku, vyberie sa jedna tehla, cez ktorú sa prepchá píla na spôsob motorovej píly. Nad prvým radom tehál sa začne rezať do starej malty medzi tehlami, avšak vždy len meter, alebo podľa typu stavby aj iná vzdialenosť. Vyrezaný priestor sa podloží hydroizolačnou fóliou a zamuruje sa. Rovnaký postup sa robí aj na iných miestach múru, nie však súvisle. Hrozí spadnutie, posunutie a popraskanie múrov, prípadne vážne narušenie statiky. Podrezávanie nemôže robiť hocikto s poriadnou pílou, ale človek skúsený, ale tiež zodpovedný a premýšľajúci. Úprimne povedané. O podrezávaní muriva si však určite ešte niečo viac povieme v niektorom z ďalších článkov. Chemické odstránenie vlhkosti je možné pomocou injektážnej izolácie, kedy sa do navŕtaných otvorov v murive vstrekuje izolačná chémia. Výrazne pomáha aj výkop okolo domu, avšak po častiach a nie pod základy po celom obvode, čo by spôsobilo zrútenie domu. Vykopaný obvod v častiach zabezpečte nopovanou fóliou, ktorá zamedzí prístupu vody a zasypte najlepšie štrkom. Aby sa mohla vlhkosť v štrku odparovať, je dobré nechať pri obvode domu voľný priestor na dýchanie a odparovanie tejto vlhkosti. So zámkovou dlažbou pokračujte až od tohto priestoru, ktorý môže mať minimálne 10 centimetrov, ak to nedovoľuje stavba pozemku a cesta.

Prístroje a gélové, prípadne minerálne pohlcovače vlhkosti
Pri obývaných priestoroch mnohí siahnu po nestavebných možnostiach odsávania vlhkosti. Ide o rôzne zberače pohlcovačov vlhkosti, ktoré pomocou špeciálnych gélov a minerálov absorbujú vlhkosť zo vzduchu. Ide však aj o rôzne elektronické prístroje, ktoré napomáhajú zbavovať sa miestnosti vlhkosti. Samozrejme, v tomto prípade je tu závislosť suchého prostredia od fungovania týchto prípravkov a prístrojov.

Ide o život
Odborníkmi v tejto oblasti sú napríklad Hauser, Ceresit, prípadne Sinclair a niekoľko ďalších značiek. O zbavenie sa vlhkosti v dome majú najviac záujem rodičia malých detí, keďže vlhkosť a následné plesne závažne škodia najmä malým deťom. Ani dospelí však nie sú výnimkou v vplývaní vlhkosti na tvorenie húb, plesní a škodlivýn v dome. Udržiavanie vlhkosti v neprístupných miestach interiéru dokonca býva miestom výskytu rôzneho druhu hmyzu, ploštíc a malých potvor. To všetko vplýva na kvalitu života a v prípade vážnej astmy znamená aj vážnejšie riziká. Bojovať s vlhkosťou teda zmysel má, hoci definitívna výhra bez ďalších investícií a nutnosti niečo vymieňať je možná len cez zásah do muriva a stavby celkovo.