Sprievodca toaletami sveta: Koľko zaplatíme za vykonanie potreby v jednotlivých krajinách?

0
5532

Ako sa pripravujete pred vašimi cestovateľskými dobrodružstvami? Kúpite si príručku základných fráz v miestnom jazyku? Zistíte si, ktoré miesta musíte navštíviť a ktoré špeciality ochutnať? Oboznámite sa s miestnou etiketou verejných toaliet ??? Pravdepodobne nie.

toalety1

Verejné záchody pritom budete veľmi pravdepodobne musieť použiť, kamkoľvek vás vaše cesty zavedú. Toalety a etiketa s nimi spojená sa môžu výrazne meniť od krajiny ku krajine. Zatiaľ čo niekde vás prekvapia luxusné high-tech WC, inde si budete musieť poradiť s obyčajnou dierou v podlahe. Uvádzame niekoľko informácií a zaujímavostí o zvykoch pri používaní toalety z rôznych krajín sveta.

Vo východnej Európe nie je vyberanie poplatku prostredníctvom automatu bežné. Väčšinou pri hlavnom vchode stojí osoba, ktorá vyberá peniaze.

V Mexiku je naopak väčšina spoplatnených záchodov vybavená automatickými turniketmi. Zamestnanci pri vchode len rozdávajú toaletný papier.

V Indii stojí použitie verejnej toalety 2 rupie. Verejné záchody sú tu prevádzkované spoločnosťou Sulabh International. Zisky z poplatkov sú využívané na poskytovanie sociálnych zariadení v oblastiach s nedostatočnou hygienou.

toalety3

V USA je väčšina verejných záchodov dostupná bez poplatku. Platí sa väčšinou len na autobusových a železničných staniciach.

Železničná stanica London Victoria za 3 roky zarobila na výbere poplatkov za použitie toaliet 3 milióny dolárov.

V Japonsku sú toalety veľmi technicky pokročilé. Majú napríklad bidet zabudovaný priamo v mise. Časté sú tu elektronické toalety, ktoré majú množstvo funkcií – môžete ich podľa priania aktivovať a nastaviť si tak záchod podľa vašich prianí. Jednou z možností je aj funkcia jemného monotónneho zvuku v kabínke (pre pocit väčšieho súkromia).

toalety2

Drepový alebo turecký záchod je používaný v podrepe namiesto sedu (opakom je sedací záchod). Tento typ je rozšírený hlavne v Ázii.

V Naí Dillí je múzeum venované výlučne záchodom a ich 4 500-ročnej histórii.

V Európe je najčastejší typ WC bez kabínky a oddeľovacích stien. Verejná toaleta je doslova verejná.

Prvýkrát sa oddelené toalety pre mužov a ženy objavili na plese pre najvyššiu smotánku v Paríži v roku 1739.

toalety4

V Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku a Grécku je častým vybavením bidet.

Na cestách si vždy nechávajte v rezerve drobné pre prípad, že za použitie WC budete musieť zaplatiť. Noste so sebou hygienické vreckovky (alebo aj toaletný papier), vlhčené obrúsky a dezinfekčný gél. Pri návšteve reštaurácie, kaviarne alebo múzea „preventívne“ použite aj toaletu (aj keď to v tom momente nie je nutné), tie väčšinou bývajú zadarmo a čisté.

Zdroj: huffingtonpost.com

Čítajte aj:

Štyri spôsoby, ktorými nás NASA učí ekológii…vrátane pitnej vody z moču!

Záchod – podceňovaná súčasť bývania