Rakovina hrubého čreva
Nafukovanie, hnačky, bolesť. To všetko sú príznaky, ktoré netreba podceňovať. Tridsaťjedenročná Sherie Haggerová signály svojho tela dlho ignorovala..
Keďže jej v pätnástich rokoch diagnostikovali Crohnovu chorobu, mnohé príznaky pripisovala práve jej. Spomína si na to, ako ju po prijatí akéhokoľvek jedla či tekutín preháňalo na záchod. Zo stravy vylúčila lepok a mliečne výrobky. Snažila sa uľaviť si čajmi a termoforom s horúcou vodou na bruchu, ale nič nepomáhalo. Bolo je zle dokonca aj z čistej vody.
Takto sa trápila tri mesiace, až sa napokon odhodlala zájsť k lekárovi. Kolonoskopia odhalila rakovinu hrubého čreva. Vyšetrenie jej zachránilo život.
Liečba však nebola jednoduchá. Vyžiadala si niekoľko operácií, päť týždňov rádioterapie, ktoré na jej tele zanechali popáleniny tretieho stupňa, a polroka chemoterapie.
O dva a pol roka neskôr sa v pacientkinom čreve objavil ďalší nádor.
Haggerová mapuje priebeh svojho ochorenia i liečby na blogu. Dúfa, že jej príbeh otvorí ľuďom oči a dokáže im, že rakovina hrubého čreva nepostihuje len ľudí nad 50 rokov.
„Nehanbite sa o chorobe rozprávať. Čím viac o nej hovoríme, tým menej tabu ju bude obklopovať. Tak nemaj tvrdú palicu a otestuj si stolicu!“ povzbudzuje k prevencii Haggerová.
Symptómy zahŕňajú dlhodobé bolesti v spodnej časti brucha, krv v stolici, či zmena v rytme vyprázdňovania sa – pacient buď chodí na WC častejšie alebo sporadickejšie, ako zvykol.
Čítajte tiež:
Choroba sa šíri: Smrtiaca závislosť na hazardných hrách rastie
Tarte Tatin: Ako sa z kuchynskej nehody stal kultový francúzsky dezert
9 dôvodov, prečo si sérioví podvodníci jednoducho nevedia pomôcť