Každý rok sa vyše 600 žien postaví na pódium a nechá sa posudzovať na základe vzhľadu – majú pritom na sebe iba bikini plavky a topánky na opätkoch.
Môže to znieť ako perverzná anti-utopistická súťaž krásy, no v skutočnosti sa jedná o obľúbenú kulturistickú súťaž, ktorá sa prezentuje ako „šport“ a jej súťažiaci sa často označujú za „atlétov“.
Kulturistická a fitnes federácia Veľkej Británie (UKBFF) organizuje v rámci celého roka obrovské množstvo súťaží, je to ale kategória bikini fitnes, ktorá je známa tým, že tlačí nováčikov na ich fyzické a psychické limity.
Chessie Kingová a Oenone Forbatová sú dve bývalé súťažiace, ktoré prezradili, aký na ne malo súťaženie dopad.
Čo je bikini fitnes
„Je to súťaž, kde na pódiu atlétky dokazujú, že tvrdo trénujú a udržiavajú si zdravý životný štýl,“ vysvetľuje hovorca UKBFF.
Súťaže sa ďalej delia na tri ďalšie kategórie: juniorky (16-23 rokov), majsterky (35 a viac rokov) a začiatočníčky (pre ženy, ktoré súťažia po prvý raz).
Tento rok sa len vo Veľkej Británii koná 21 takýchto súťaží. Podľa UKBFF má väčšina súťažiacich medzi 20 a 30 rokmi.
Prečo to robiť
Pre Chessie Kingovú to bolo o zvládnutí novej výzvy.
„Bolo to ako vedecký experiment, aby som vedela, či dokážem zmeniť svoje telo. Naučila som sa tak veľa o tréningu a výžive,“ povedala 24-ročná instagramerka.
Jej plán bol ukázať mladým dievčatám, že sa telo dá zmeniť jednoducho správnou stravou a tréningom.
Jej dobré úmysly však zlyhali, keď si uvedomila, že z jej režimu sa stal fanatizmus a že na tréningoch začala byť závislá.
Čo všetko pre to musíte urobiť? „Dievčatá musia dodržiavať diétu a kontrolovať si kalórie,“ vysvetľuje hovorca UKBFF. To sa typicky dosahuje vynechaním celých potravinových skupín ako sú mliečne výrobky a lepok.
„Stále musia jesť veľmi zdravo, napríklad kura, ryžu, ryby, sladké zemiaky, ale v malých množstvách,“ dodal hovorca.
„Súťaženie je ťažké v každom športe a vyžaduje oddanosť a silu vôle. Postaviť sa na pódium chce odvahu. My radíme užívať si to.“
Aj keď môžu tieto zámery vyznievať nevinne, realita je temnejšia. Chessie Kingová spomína na dievčatá, ktoré v zákulisí kvôli ich diétam skoro odpadávali od únavy.
„Nemali žiadnu energiu. Všetky pili červené víno, aby sa dehydrovali. Boli veľmi vyčerpané a bol na ne smutný pohľad.“
„Je to životný štýl, ale nie je zdravý“, vysvetlila Kingová, ktorá spolupracuje s Powwownow na propagácii sebadôvery a spokojnosti s vlastným telom.
Ani Kingová ani Forbatová svoje kategórie nevyhrali. Kingovej vytkli, že má „príliš veľa zadržanej vody“ a Forbatová bola pre bikini kategóriu príliš svalnatá.
„Bolo veľmi ťažké pripisovať svojmu vzhľadu tak dlho toľko dôležitosti. Sústredíte sa na proces, ale na konci vás posudzujú podľa toho, ako vyzeráte – porotcov nezaujíma, ako ste to dosiahli,“ povedala Forbatová.
Akú dostávajú podporu
Okrem rutinných dopingových testov im nie je ponúkaná žiadna starostlivosť.
UKBFF ponúka platené kurzy pózovania, kde sa učí „správny spôsob pózovania a správania sa na pódiu, aby vynikla symetria, tvar a telo,“ vysvetľuje hovorca UKBFF.
„Opravíme ich aj na pódiu, ak stoja nesprávne,“ dodal.
Pre Forbatovú, ktorá má instagramový účet zameraný na fitnes a životný štýl, bolo veľmi ťažké nemať trénera. „Nebola som si istá, ako na to,“ odhalila. Na prípravu mala len 6 týždňov.
Kingová aj Forbatová cítili problém aj v starostlivosti po súťaži, pre Kingovú to bolo vraj to najťažšie.
Obe priznali, že sa po súťaži prejedali nezdravým množstvom cukru.
„Nemohla som sa dočkať bielej čokolády,“ povedala Kingová, ktorá išla nakupovať hneď po súťaži. „Zjedla som ju skôr, než som prišla k pokladni. Ukázala som tam už len prázdny obal z rodinného balenia.“
„Musela som sa znovu naučiť sebakontrole,“ povedala. Priznala, že jej trvalo rok a pol znovu získať zdravý vzťah k jedlu a cvičeniu.
Forbatová sa správala podobne; mesiace po súťaži „nemala žiadnu kontrolu“ a „jednoducho nemohla prestať jesť“.
Na otázku, či si UKBFF myslí, že ich súťaže sú etické, reagovali „nie sme si istí, čo tým myslíte.“
Skúsili by to fitnesky znovu? „Určite to pre nikoho nie je zdravý životný štýl, neustále zaťažovať svoje telo aj počas prípravy, aj mimo sezónu,“ povedala Forbatová.
„Osobne by som už nikdy nesúťažila. Nemyslím si, že tým čokoľvek získam a jednoznačne to negatívne ovplyvnilo moju psychiku, keď som následne priberala.“
Čítajte tiež:
Nákazlivý hashtag na Instagrame mal pomôcť našim telám, no zlyhal
Najhoršie cviky s vlastnou váhou pre vaše kolená
5 tipov ako sa stať oveľa fotogenickejším párom