Spomínate si na školu, učebné osnovy a občasnú nudu? No dobre, tak to bolo častejšie:) teraz však vyšla kniha, ktorá vám ukáže, že dejiny môžu byť zaujímavé, pútavé a zábavné.
Britský autor Giles Milton ukazuje v novom svetle rozličné neslávne udalosti a mnohé rázovité postavy (a zvieratá) z dejín, ktoré spoločne tvoria pestrú galériu špiónov, lotrov, kanibalov, dobrodruhov a otrokov naprieč dvadsiatimi storočiami a šiestimi svetadielmi.
Giles Milton je majster beletrizovanej histórie.
Jeho Bizarné historky z dejín, napísané osobitým, pútavým štýlom, ponúkajú stovku fascinujúcich historiek, čriepkov histórie, ktoré pôsobia ako výplody spisovateľovej fantázie, ale každé slovo na nich je pravdivé.
Hrdinami historiek sú osobnosti ako Hiroo Onoda, posledný japonský vojak, ktorý bojoval v druhej svetovej vojne ešte v roku 1974. Agatha Christie, ktorá sa v roku 1926 na jedenásť dní záhadne stratila. Alebo Werner Franz, stevard, ktorý prežil pád Hindenburgu, keď vzducholoď v roku 1937 zachvátili plamene.
Novinka Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog prináša aj odpoveď na to, kto zjedol posledného dronta, kto v skutočnosti zabil Rasputina a prečo má seržant Stubby štyri nohy.
VYPOČUJTE si úryvok z knihy
v podaní herca Borisa Farkaša:
Giles Milton s neukojiteľnou zvedavosťou, rozprávačským nadaním a vyzbrojený rozsiahlymi znalosťami vyhľadáva najfascinujúcejšie – a často prehliadané – historky z dejín a vo svojich knihách ich prebúdza k životu. Tak je to aj v novinke Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog.
„Ľahko stráviteľný mix humoru, drobností a solídneho prieskumu.“
Publishers Weekly
Posledný decembrový deň roku 1916 zbadali v Neve zmrznuté telo. Riečny policajt si všimol kožuch uviaznutý pod ľadom a dal rozkaz rozbiť zamrznutú hladinu.
V skrehnutej mŕtvole ihneď spoznali Grigorija Rasputina, „svätého“ radcu ruských vládcov. Cár Mikuláš II. a jeho manželka cárovná Alexandra verili, že Rasputin je obdarený čarovnou mocou, ktorou dočasne uľavil od trápenia ich synovi postihnutému hemofíliou.
Iní mali odlišný názor. Rasputina mnohí nenávideli, lebo v ňom videli iba zhýralého podvodníka, ktorý z vlastného prospechárstva zasahuje do štátnej moci. Nejeden obyvateľ ruského hlavného mesta mu želal smrť.
Mŕtvolu vysekali z ľadovej hrobky a previezli do česmenského hospicu. Tam profesor Dmitrij Kosorotov urobil pitvu. Už vtedy po Petrohrade kolovali rôzne chýry o Rasputinovej smrti, ktoré neskôr priživoval jeden z jeho vrahov. Knieža Felix Jusupov, v ktorého paláci Rasputin zomrel, sa nielenže priznal, že sa podieľal na jeho zabití, ale sa ešte aj obhajoval tvrdením, že Rasputin škodil Rusku. Vystatoval sa, že ho najprv otrávil kyanidom a následne mu prestrelil srdce.