Elitné špeciálne jednotky vzbudzujú maximálny rešpekt a sú najlepšie vycvičené formácie, akými sa tá či oná krajina môže pochváliť.
Chodia na miesta, kam sa iné oddiely boja čo i len stúpiť, hodnotia potenciálne hrozby, likvidujú strategické ciele, púšťajú sa do odvážnych záchranných operácií.
Elitné špeciálne jednotky
Hoci je veľmi ťažké zoradiť tieto jednotky do akéhosi zoznamu, niektoré z nich predsa len nad ostatnými vynikajú úspechmi a strachom, ktorý vzbudzujú u nepriateľov.
Ich členovia musia absolvovať nekompromisný tréning, ktorého úlohou je vyradiť každého, kto nezodpovedá náročným kritériám.
Vo svete, kde veľkosť armád jednotlivých krajín nie je jediný ukazovateľ ich účinnosti, sa štáty obracajú práve na špeciálne jednotky, ak potrebujú mať istotu splnenia úlohy.
8 Skupina špeciálnych jednotiek z Pakistanu
Skupinu špeciálnych jednotiek z Pakistanupozná svet skôr pod názvom Čierne bociany – pomenovaná je podľa špecifickej pokrývky hlavy jej členov. V rámci tréningu musia údajne absolvovať 58-kilometrový pochod počas 12 hodín či zabehnúť viac ako 4 kilometre za 50 minút aj s kompletným výstrojom.
V októbri roku 2009 vrazili do istej budovy s kanceláriami a zachránili asi 40 ľudí, ktorých držali podozriví aktivisti z Talibanu ako rukojemníkov po útoku na ústredie armády.
Tip redakcie: 10 najzvláštnejších faktov o 2. svetovej vojne, ktoré musíte poznať
7 Španielski Unidad de Operaciones Especiales
Alebo od roku 2009 známi ako Špeciálne námorné vojenské jednotky patria už dlho k najuznávanejším špeciálnym jednotkám v Európe. Pôvodne vznikli v roku 1952 ako dobrovoľnícka Obojživelná horolezecká spoločnosť a medzičasom sa zmenili na elitnú bojovú jednotku.
Dostať sa medzi španielske zelené barety však je poriadna výzva – 70% až 80% kandidátov sa to nepodarí. Stávajú sa dokonca aj situácie, že počas prijímacieho konania zlyhá celých 100% potenciálnych nováčikov.
6 Ruská skupina Alfa
Je jedna z najznámejších špeciálnych jednotiek na svete. Túto elitnú protiteroristickú formáciu vytvorila v roku 1974 KGB a po jej zániku ostala skupina v službe jej súčasného nástupcu, FSB.
Ruské špeciálne jednotky – a obzvlášť členovia skupiny Alfa boli pod paľbou ostrej kritiky v roku 2002 po moskovskej rukojemníckej kríze. Zahynulo vtedy najmenej 120 rukojemníkov na následky otravy plynom, ktorý pôvodne použili na vyhnanie militantov z divadla.
5 National Gendarmerie Intervention Group
Máloktoré svetové protiteroristické jednotky môžu konkurovať francúzskej National Gendarmerie Intervention Group. Skupina má 200 členov a je trénovaná predovšetkým na riešenie rukojemníckych kríz. Oficiálne sa hovorí o viac ako 600 ľuďoch, ktorých oslobodila od roku svojho vzniku, teda 1973. Zverejňovanie fotografií tvárí jej členov je vo Francúzsku protizákonné.
Medzi jej najpozoruhodnejšie operácie patrí obsadenie takzvanej Veľkej mešity v Mekke v roku 1979. Keďže do svätého mesta mali vtedy prístup iba moslimovia, tri oddiely francúzskych špeciálnych jednotiek narýchlo konvertovali na islam a pomohli saudskoarabským ozbrojeným silám naplánovať záchranu mešity.
Tip redakcie: Čo nás čaká a neminie v prípade nukleárnej vojny
4 Izraelská Sayeret Matkal
Je ďalšia z najlepších špeciálnych jednotiek na svete. Jej hlavný cieľ je zhromažďovanie spravodajských informácií a jej členovia často operujú aj hlboko na nepriateľskom území. Počas výcviku vo výberovom tábore Gibuš musia budúci nováčikovia absolvovať tvrdý tréning, počas ktorého ich sledujú doktori aj psychológovia. Do tímu sa dostanú iba tí najsilnejší.
V roku 2003 niekto uniesol izraelského taxikára Eliyahu Gurela, ktorý do Jeruzalema odviezol štyroch Palestínčanov. Jednotka Sayeret Matkal ho však našla v desaťmetrovej jame v opustenej budove továrne na okraju Ramalláhu a zachránila ho.
3 British Special Air Service (britská Špeciálna letecká služba)
Je pešia verzia lodnej jednotky Special Boat Service. Na odznakoch majú motto „Vyhrá ten, kto má odvahu“. Keď dostal americký generál Stanley McChrystal otázku, akú úlohu zohrala Špeciálna letecká služba v bojoch, ktoré nasledovali po irackej vojne, odvetil priamo: „Kľúčovú. Bez nich by sme to nedokázali.“
2 Special Boat Service
Britský ekvivalent k americkým Navy SEALs je Special Boat Service (Špeciálna lodná jednotka). Do výberového procesu patrí úmorný test odolnosti, tréning v pralesoch džungle na Belize či tréning prežitia, ktorý zahŕňa ostré vypočúvanie kandidátov. Každý má maximálne dva pokusy prejsť.
1 Americká jednotka Navy SEALs
Skrátene pre Sea-Air-Land, teda more-vzduch-zem, známa aj ako tulene je špičková špeciálna jednotka, ktorú vytvorili v roku 1962. Jej členovia absolvujú niekoľkoročný tréning a predovšetkým po 11. septembri čelia neuveriteľnému operačnému tempu. Mnohé zahraničné vojská vychádzajú pri svojich operáciách práve z činnosti SEALs.
Čítajte tiež:
Nekromarketing – na koho smrti zarobili médiá v histórií najviac
Historickí zvrhlíci. Sigmund Freud