Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo máte radi svojich priateľov? Ak nie, nevadí. Vedci z celého sveta sa tým totiž zaoberali roky. Toto je krátky prehľad ich zistení spolu s radami, ako si získať niekoho priazeň.
- Napodobňujte
Táto stratégia sa nazýva zrkadlenie. Keď sa s niekým rozprávate, skúste napodobňovať jeho reč tela, gestá a mimiku.
- Trávte s daným človekom viac času
Ľudia majú radšej osoby, ktoré sú im známejšie. Ak dúfate, že sa s niekým raz letmo stretnete a hneď vás bude mať rád, radšej vyskúšajte inú stratégiu.
- Chváľte iných
Ľudia si s vami spoja prídavné mená, ktoré použijete na opísanie iných. To znamená, že ak niekoho opíšete ako srdečného a milého, ľudia si tieto vlastnosti spoja aj s vami, aj keby sa vás netýkali. Naopak, ak budete neustále ohovárať a šíriť len negatívne postoje voči druhým, začnú vás negatívnejšie vnímať aj kamaráti.
- Prejavte pozitívne emócie
Ľudia dokážu podvedome vnímať emócie ľudí okolo seba a dokonca ich „prevziať“ a začať sa cítiť podobne. Ak chcete, aby pri vás boli ľudia šťastní a veselí, skúste s tým začať vy.
- Buďte milí a schopní
To sa ľahko povie, však? Ak dokážete pôsobiť milo, priateľsky a nekonfliktne, získate si dôveru ľudí. Ak dáte najavo aj svoje schopnosti – napríklad pracovné – získate si ich rešpekt. Postupujte v poradí najskôr dôvera, potom rešpekt.
- Z času na čas odhaľte svoje slabosti
Ak ľuďom ukážete, že nie ste dokonalí, viac sa s vami stotožnia. Platí to však len vtedy, ak zároveň veria, že ste schopný človek.
- Zdôraznite spoločné hodnoty
Ľudia majú radšej tých, ktorí sú im podobní. A nemusí ísť len o názory a hodnoty, ale aj o vlastnosti – dokonca aj tie zlé.
- Vyskúšajte letmé dotyky
Naozaj letmé dotyky – také, ktoré človek takmer ani nepostrehne – vám môžu pomôcť nakloniť si ľudí. Skúste jemné poklepanie po chrbte či ľahučký dotyk na rameno.
- Usmievajte sa
Úsmev je takmer zázračný. Nielenže ľuďom hneď budete sympatickí, ale ak sa budete usmievať pri prvom stretnutí, je pravdepodobnejšie, že si vás zapamätajú.
- Vnímajte ich tak, ako to sami chcú
Ľudia chcú od druhých potvrdenie toho, ako sa sami vnímajú. Je pritom jedno, či o sebe majú pozitívny alebo negatívny obraz.
- Zverte im tajomstvo
Poodhalenie seba samého je jedna z najúčinnejších techník na spriatelenie sa. V istom experimente rozdelili študentov na dve skupiny. V prvej si mladí ľudia kládli otázky o obľúbenom ročnom období a podobne, v druhej aj intímnejšie otázky typu aký je tvoj vzťah s matkou. Výsledky neboli prekvapujúce: ľudia z druhej skupiny k sebe po rozhovore mali omnoho bližšie a chceli pokračovať v rozvíjaní vzťahu.
- Udržte tajomstvo
Schopnosť udržať tajomstvo je pre priateľstvo extrémne dôležitá. Úprimnosť a spoľahlivosť vás dostanú ďaleko.
- Prejavte zmysel pre humor
Väčšina ľudí si pri predstave kamaráta alebo romantického partnera vybaví niekoho so zmyslom pre humor. Ak sa s niekým spoznáte pri zábavnej činnosti ako je športová alebo spoločenská hra, môže to zvýšiť vzájomnú príťažlivosť.
- Nechajte ich rozprávať o sebe
Nestrhnite všetku pozornosť na seba. Nechajte ľuďom priestor, aby vám povedali čosi o sebe. Budú mať na vaše stretnutie príjemnejšie spomienky.
- Ukážte trochu zraniteľnosti
Môže to byť ťažké, pretože niekedy vopred neviete, či to nevypáli proti vám. Štúdie však dokazujú, že otvorenosť a emocionálna priamosť sú pre priateľstvo i romantický vzťah veľmi dôležité a žiadané.
- Tvárte sa, že druhého máte radi
Buďte milí a sympatickí a je veľká šanca, že druhá osoba vám tento postoj bude opätovať. Je totiž ľahšie mať rád niekoho, o kom si myslíme, že nás más rád. Jednoduché, však?
Čítajte tiež:
Ako vyjsť s ľuďmi, ktorí vám neustále skáču do reči
Robbie Williams prezradil pravdu o záhadnom ochorení, ktoré ho prinútilo ZRUŠIŤ zvyšok turné
Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť mazľavých a nechutných usadenín na hlave
Comments are closed.