EÚ a Kuba podpísali dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov

0
1974

EÚ a Kuba podpísali dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov

(TASR) – Európska únia podpísala s Kubou dohodu o politickom dialógu a spolupráci. Kuba bola doteraz jedinou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá nemala uzavretú medzinárodnú dohodu o spolupráci s krajinami EÚ.


Tip redakcie: Úspech Skype podporil estónske startupy a z krajiny urobil pioniera


Prvá dohoda medzi EÚ a Havanou

45850244 - havana, cuba - september 22, 2015: classic american car and capitolio landmark in havana,cuba. havana is tourist most popular destination in whole cuba island.

Dohoda bola uzavretá v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. V mene EÚ ju podpísali vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ; za Kubu dohodu podpísal minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla.

K uzavretiu vôbec prvej dohody medzi EÚ a Havanou, ktorá by mala prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie, došlo dva týždne po smrti bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra. Mogheriniová na stretnutí s novinármi pripomenula, že ide o komplexnú obchodno-právnu dohodu, z ktorej budú profitovať podnikatelia, investori a občania oboch strán. Dohoda v praxi znamená otvorenie novej éry v bilaterálnych vzťahoch, pretože zároveň je aj zrušením zákona z roku 1996, v ktorom Únia stanovila sériu podmienok pre normalizáciu vzťahov, najmä v oblasti ľudských práv.

Rokovania sa týkajú aj ľudských práv

Oblasť ľudských práv je predmetom separátnych rokovaní medzi EÚ a Kubou: vyjednávačom v mene Európskej vonkajšej služby, ktorej šéfuje Mogheriniová, je bývalý šéf gréckej diplomacie Stavros Lambrinidis. Tieto rokovania sú okrem iného zamerané na ústavné, právne a administratívne aspekty slobody združovania a slobodnej účasti občianskych združení na politickom živote Kuby.

O normalizácii vzťahov medzi Bruselom a Havanou rozhodli Mogheriniová a Rodríguez Parrilla už v apríli 2015. Koncom vlaňajšieho roka sa pre postupnú normalizáciu vzťahov s Kubou rozhodol aj americký prezident Barack Obama, ktorý v marci 2016 uskutočnil historickú návštevu Kuby. Podpísanú politickú a obchodnú dohodu musí schváliť  aj Európsky parlament a následne ju musia schváliť i národné parlamenty všetkých 28 členských štátov EÚ.

Čítaj tiež:

Kráľovné medzi vianočnými ozdobami

Dylan vyjadril úžas, že má Nobelovu cenu

Gotthardským tunelom, ktorý je najdlhší na svete prešiel prvý osobný vlak