Záhadné zmiznutie družice pátrajúcej po záhadách!

0
5941

Minulý mesiac sa na svoju cestu vydala japonská družica, ktorá mala plniť kľúčovú úlohu pri pátraní po záhadách vesmíru. Nedávno sa však z ničoho nič stratila a zanechala za sebou len minimum stôp.

nasa
Štart družice: NASA

Japonská národná vesmírna agentúra (JAXA) zahájila misiu družice Hitomi 17. februára. Jej vybavenie, ktorého základom bol  röntgenový teleskop, jej umožňovalo objavovať tajomstvá čiernych dier, a tým zistiť viac o evolúcii vesmírnych galaxií. Ale niečo jej plány prekazilo.

Po štarte všetko vyzeralo v poriadku. Vedci z JAXA po štarte družicu s pôvodným názvom ASTRO-H premenovali na Hitomi. Hitomi znamená zrenica oka. Je to tá časť oka, do ktorej vchádza svetlo, podobne ako čierne diery pohlcujú všetko, čo sa dostane do ich blízkosti, teda aj svetlo.

Hitomi mala začať pracovať a komunikovať so Zemou. Joint Space Operations Center, ktoré sleduje našu obežnú dráhu, však neskôr prinieslo smutnú správu: na obežnej dráhe zaznamenali úlomky družice. Prekvapením bolo, keď JAXA aj napriek tomu neskôr potvrdila, že stále dokáže s Hitomi komunikovať!

Vesmírne družice sú z nesmierne odolného materiálu. Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonského centra pre astrofyziku tvrdí, že nájdené úlomky z tela družice nemusia nutne znamenať, že družica bola úplne zničená. Aj po tom, čo Hitomi stratila nejaké svoje časti, stále mohla byť schopná vysielať správy.

Teraz už ale Hitomi nevysiela správy a nekomunikuje. Neodpovedala na žiadny z posledných pokusov o nadviazanie spojenia. JAXA vytvorila pohotovostný tím, ktorý bude pátrať po družici. Nemajú z družice síce žiadne aktuálne správy, ale správa, ktorú družica vyslala krátko po tom, ako sa začala rozpadať, je na začiatok dobrým signálom  pre pátranie. Vesmír je však veľký a to, čo sa stalo s Hitomi, je zatiaľ veľkou záhadou.

Zdroj: gizmodo.com