Vírus predstiera zablokovanie počítača políciou a žiada od vás peniaze

21
49785

Množstvo ľudí v Európe je zúfalých. Neuveriteľná drzosť hackerov momentálne zneužila to, čoho sa bojí každý jeden užívateľ počítačov, ktorý sa cíti slobodne v každom smere – polície. Práve políciu a jej symboly zneužili výrobcovia šialeného vírusu, ktorý vám zablokuje absolútne všetko, čo bežne používate, vo vašom počítači. Zašifruje obrázky, videá, dokumenty, alebo len zamedzí normálnemu fungovaniu počítača. Vírus, ktorý sa len hrá na aplikáciu Polície sa snaží vystrašiť napadnutú osobu a dokonca je schopný sa napojiť na webkameru, kde si vás odfotografuje, alebo rovno natočí pre identifikáciu. Nepodarilo sa zistiť, či táto identifikácia slúži na nejaký ďalší účel a hlavne, či je reálne prenos preposielaný niekam ďalej.

Foto takéhoto podvodného vírusu žiadajúceho peniaze: všetky práva vyhradené, autor JAND

Európsky problém
S rovnakým problémom sa stretáva množstvo ľudí v celej Európe. Sú to Nemci, Česi, aj Angličania. Vždy s ich vlajkou, ich textom v ich jazyku. Stále je to však rovnaké fungovanie vírusu a rovnaké rozhranie celej veci. Definitívne blokuje prácu na počítači. Niekomu celkom, niekomu len pri prihlásení na internet. Má však svoj účel. Vírus sa totiž snaží vylákať od ľudí peniaze. Zámerne informuje o rôznych pokutách, ktoré môže dostať človek priamo za porušenie nejakých práv pre obsah ilegálnych súborov v počítači. Vírus však napáda aj čisto legálny Windows bez jedinej ilegálnej aplikácie, takže žiadne skutočné overenie neexistuje. V žiadnom prípade však neplaťte nič, pokiaľ to aplikácia žiada. Zneužíva dojem strachu a dokonca priamo ihneď formuluje presné sumy, ktoré sú nereálne a neposudzujú sa takýmto spôsobom. Neposielajte ani sumu, ktorú uvádzajú, že je potrebné poslať, aby ste mali odomknutý obsah späť vrátený. Je to klamstvo. Ak sa k vám dostal vírus, nie je možné po zaplatení očakávať, že získate svoje súbory späť. Spätná fungovanie tam totiž nie je.

Pokúste sa použiť niektorý z postupov, ktoré uvádzajú na tejto stránke: Viruskasino

Odporúčania
Nasledovné odporúčania sú reálne odporúčania, ktoré vás môžu ochrániť aj v iných prípadoch nákaz.

  • S počítačom nikdy zbytočne neriskujte. Čiže na pochybné stránky neprechádzajte, nesťahujte žiaden software, aj keby mal známu ikonku, len je z nesprávneho miesta.
  • Nikdy si nesťahujte emailovú prílohu z neznámeho emailu a neotvárajte v nej nič. Zároveň v žiadnom prípade nereagujte na emaily, ktoré vás neoslovujú menom, ale emailom a ponúkajú linky na kliknutie. Nikdy na takéto linky neklikajte, pokiaľ vedú na celkom iné miesta, ako je na nich napísané.  To, kam reálne vedú zistíte, ak kurzorom prejdete nad tento odkaz a celkom dole vľavo sa zobrazí dotyčný odkaz v rovnakej aplikácií ako email. Platí pri emailoch na online službách ako centrum.sk, zoznam.sk, atlas.sk a iné, ale aj v Outlook.
  • pokiaľ máte na počítači webkameru, nikdy ju nemajte na počítači stále zapnutú. V prípade nečinnosti ju otočte inam. Aktiváciu webkamery zvládnu pomerne jednoduché vírusy. Aj také o ktorých ani neviete. Kamery na notebookoch sa odporúča zalepiť odlepovateľnou čiernou páskou. pokiaľ by sa stalo, že vidíte svoje video a máte po ruke kábel, skúste ho odpojiť od internetu vypojením z notebooku.
  • neklikajte a neinštalujte si nič, o čom nie ste pevne presvedčený, že vám nehrozí.
  • majte po ruke kvalitnú antivírusovú ochranu
  • majte zálohované svoje fotografie, video, svoje dokumenty. Určite oveľa menej stojí celý balík DVD a čas strávený napaľovaní, ako čas nariekaním, že nejaký vírus buď zmazal, alebo celkom zašifroval cenné súbory.

Ako je možné tento vírus v počítači získať? Pomerne jednoducho. Neznáme stránky, neznáme súbory a potvrdenie niečoho, čo bolo chybou. Pokiaľ máte skúsenosti s bojom proti tomuto nepriateľovi, radi ich uvítame v komentároch. Zúfalých ľudí pribúda neustále viac a viac. Na šťastie mnohí prichádzajú hľadať odpoveď na webe a neplatia ihneď túto požadovanú sumu.

Foto: radi by sme požiadali, aby neboli žiadne fotografie z týchto stránok publikované na iných miestach bez nášho vedomia a zároveň súhlasu. Ďakujeme za pochopenie.

Comments are closed.