Vedci pracujú na výrobe antikoncepcie pre mužov

0
1480

Americký Národný zdravotný inštitút (National Institutes of Health) a nezisková organizácia Population Council chcú čoskoro začať so sériou klinických testov mužskej antikoncepcie vo forme gélu.

Do testu sa zapojí 420 párov z Veľkej Británie, Švédska, Talianska, Čile a Kene. Antikoncepciu bude po udelení zelenej testovať niekoľko zdravotníckych centier v USA.

Ako to má fungovať? Veľmi jednoducho. Mužom by malo stačiť natrieť si na plece raz denne gél s obsahom progesténu, ktorý sťažuje tvorbu spermií, a testosterónu, ktorý vyváži jeho výsledný nedostatok v tele.

V pilotných testoch dokázal gél znížiť počet spermií na jeden milión na milimeter alebo menej – čo je bežne považované za počet, pri ktorom sa potláča tvorba spermií – u 89% účastníkov. Vedci pritom uvádzajú možnosť, že zvyšných 11% mužov nedodržiavalo každodennú aplikáciu gélu.

Minulý rok sa testovala iná úspešná antikoncepcia pre mužov, ktorá sa podávala injekčne dvakrát za mesiac. Klinické testy však predčasne zrušili, pretože 20 testovaných sa sťažovalo na vedľajšie účinky ako výkyvy nálad, erektilná dysfunkcia a bolesti. Jeden z účastníkov zistil, že jeho hladina spermií je podpriemerná ešte aj štyri roky po injekcii.

Jeden z najtvrdších orieškov pri vývine mužskej antikoncepcie je vymyslieť spôsob, ako potlačiť tvorbu spermií bez negatívnych dopadov nedostatku testosterónu. Tabletka nie je pre mužov riešením, pretože na to, aby sa v ich tele udržala normálna hladina hormónov, by ich museli jesť niekoľkokrát denne.

Gélová antikoncepcia by mohla fungovať, pretože testosterón z gélu sa do krvi uvoľňuje postupne v priebehu dňa bez toho, aby spustil tvorbu spermií. Preto sa do nej vkladajú veľké nádeje.

Čítajte tiež:

Prečo sa pri orgazme cítime tak skvele

V mozgu máme niečo, čo nám tieto špirály rozhýbe pred očami

Pridávanie viacerých filtrov súčasne – poznáte pokročilé funkcie Snapchatu


Zdroj: http://www.businessinsider.com/male-birth-control-shoulder-gel-2017-9

ZANECHAŤ ODPOVEĎ