V Čechách začnú protipirátske čistky

0
1870

V Českej republike onedlho začne poriadna čistka proti pirátom. Má sa týkať internetu, kontroly diskusných fór, ich zneškodňovaniu, rušeniu a zatýkaniu. Neraz sa vám podarí naraziť na známeho, čo sa pochváli, že niečo „upol“ na web. Cíti sa pritom ako hrdina, alebo prinajmenšom je len so svojim činom spokojný. V dnešnom svete však už je celá vec pokladaná za tak bežnú, že prípadnej kriminálnej stránke tejto veci už nikto nevenuje pozornosť. Dlho neboli žiadne postihy, BSA akoby zaspalo, ale začína sa konať. Len v Českej republike funguje stovka Warez fór.

Rozišiel sa s vami priateľ? Vaše intímne fotografie budú zavesené na webe a istotne ich práve tam nájdete. Domáce video, vlastné zábery, fotografie. Práce do školy, skopírované materiály z iných stránok. Celé počítačové hry a filmy. To všetko a ďaleko ešte viac materiálu, ktorý by sme mohli počítať na niekoľko milión terajabtov. Na každom fóre nájdete hlásenie, že oni nič, oni len diskutujú a žiadne súbory u nich nie sú. Všetko je v zahraničí a oni len linkujú. Absolútne popieranie toho, že aj navádzanie na sťahovanie a poskytovanie všetkých prístupov na stiahnutie je trestný čin. Suverén na fóre uvedie linky na stiahnutie filmu, pod to aj vstupné heslo pre stiahnutý archív. V podstate ide o úplný návod a poskytnuté súbory. Bola otázka času, kedy sa siahne na všetkých pirátov.

Čo sa dá očakávať v Čechách po tejto čistke?
Pri zamyslení sa nad tým, čo môžeme ďalej očakávať a vynecháme možné podobné kroky aj na Slovensku, si dokážeme predstaviť, že na webe zanikne niekoľko stránok, ktoré sa špecializovali práve na tento účel. Zrušenie v zahraničí registrovanej domény môže byť problém. Poväčšine sú však spravované v Čechách alebo na Slovensku, čo nemusí byť taký problém. Ich zrušenie bude viesť k nárastu návštev na serveroch, kde sa nevenujú toľko pirátskej scéne. Ak sa na jednej strane návštevy uberú, na inom mieste sa zas musia objaviť. Zaniknú skupiny, ktoré dennodenne pripravovali nové a nové súbory na internet. Zanikne veľký biznis ziskovosti serverov ako Rapidshare, Uloz.to, Rapidshare.cz, megaupload.com a podobne. Práve tie získavali veľké peniaze na kupovaní kreditu neobmedzeného sťahovania z ich serverov, kde sa súbory ukladali. Hoci nie úplne, ale značne to ovplyvní situáciu a prevádzku týchto serverov. Množstvo pirátov sa presunie na slovenské weby do doby, než polícia a činné orgány na Slovensku taktiež nespustia podobnú akciu. Následne je možné, že sa nárastu návštev dočkajú zahraničné servery. Napríklad v Poľsku, Rusku a v Taliansku existuje niekoľko takých, kde prispievajú aj Slováci a Češi. Narazíte poväčšine na také fóra náhodou. Ak ste redaktorom na hernom webe a hľadáte denne zaujímavé info, namiesto zaujímavých informácií sa stretnete len s tisíckou liniek na stiahnutie. S mojim pomalým pripojením a možnosťami je to aj tak nemožné…  a predsa len, nie ďakujem. Dokážem si predstaviť, koľko dalo zabrať hru vytvoriť.

Nakoniec však aj tak bude platiť, že piráti si svoje cesty nájdu aj tak.
(- autor tohto článku sa neprikláňa ani na jednu stranu, skrátka len poskytuje súhrn faktov a informácií vychádzajúcich z predpokladov…)

Video staršie viac ako rok, ktoré pre skúseného na pirátskej scéne môže byť úsmevné, je napríklad reportáž TV NOVA o odhalení Simpsonovcov na webe. Podobné veci sa dejú bežne a diali sa bežne aj pred týmto odhalením. Distribútori sú však stále bezmocní.

Pirátstvo ako veľký problém okolo nás
Už bolo na čase. Pirátstvo má síce mnoho tvárí, tiahne sa rôznymi smermi a cestami, no to internetové sa začalo až priveľmi ďaleko rozširovať, až priveľmi ďaleko zachádza už nejaký čas a až s prehnanou suverénnosťou sa na webe prezentujú 14 roční chalani, na blogu ešte s kompletnou adresou podpísaný, ako „uploaderi“ počítačových hier. S tou najviac dostupnou podobou pirátstva sa však stretnete v priebehu pár sekúnd v podstate ihneď, pričom vám do vyhľadávača stačí zadať pojem hry s pojmom sťahovania zdarma. Stačí sa pozrieť na prehnané množstvo diskusných fór, ktoré vás neustále na každom kroku otravujú, je ich plný Google a ak ste mladý softwarový vývojár, alebo skladateľ, vaša tvorba je hneď zavesená na takom mieste, nech si ju každý stiahne zadarmo. Nikoho nezaujíma, či s tým súhlasíte. Práve na miestach, kde si môžete zadarmo stiahnuť akýkoľvek film, hudbu a podobne, sa to hemží vírusmi, frajermi, peniazmi a ešte raz peniazmi. Nie je ochránený nikto. Na webe existujú celé veľké skupiny ľudí, čo sa zabávajú tým, že si sťahujú aj to čo nepotrebujú. A ďalšia skupina tých, ktorí sa cítia hodnotný pre spoločnosť ak svoj protest voči plateniu za software, hry a filmy, môžu vyjadriť svojou excelentnou znalosťou štyroch kliknutí za účasti myslenia si, že nič zlé nerobí, a nič mu nehrozí.

Trebárs sa budete snažiť byť vývojárom hier, producentom filmu. Prečo asi hry a film vytvárate? Pre zisk a pre potešenie. Nikto však nemôže pracovať len pre potešenie a považovať to za svoj job. Práve pirátstvo je dôvod, prečo sa do vývoja hier niekto nepustí vôbec, prečo niektoré projekty padnú skôr ako vznikli a prečo mnohé softwarové spoločnosti skrátka prichádzajú o zisky a nepomôže im nikto.